Kopsavilkums
Valmiermuižas kultūras biedrība jau kopš 2013. gada organizē tirdziņus mājražotāju un amatnieku kustības popularizēšanai un gardēžu tūrisma attīstīšanai Valmiermuižā. Tirdziņi notiek, atzīmējot latviskās gadskārtas, uzsvaru liekot uz pašu gatavotiem kvalitatīviem, latviskiem produktiem, dabīgām izejvielām un pašu radītiem rokdarbiem. Katrās svinībās tiek piedāvāta kultūras programma, lai caur dziesmām, rotaļām un darbnīcām izzinātu latviešu tradīcijas un nemateriālo kultūras mantojumu - tai skaitā kulināro. Gadu laikā tirdziņu atpazīstamība ir tikai augusi un interese par tiem palielinās. Katram tirdziņam tiek veidots publicitātes plāns, nodrošinot informāciju medijos, ziņu portālos, radio, sociālajos tīklos, kā arī plakātu izvietošanu Valmieras pilsētā un novadā. Iepriekšējos gados bija iespēja nodrošināt tirdziņa kultūras programmu pateicoties pašvaldības atbalstam, taču šogad tas nav saņemts.
Vasaras saulgriežu svinības un tirdziņš plānots 15. jūnijā un tā kultūras programmā paredzēta folkloras studijas „Banga” uzstāšanās un kopīga vasaras saulgriežu tradīciju izzināšana caur dziesmām un rotaļām, bet gadskārtai atbilstošu kulināro mantojumu iepazīt kopā ar vēsturnieci un kulinārā mantojuma entuziasti Indru Vīlisteri.
Miķeļdienas svinības un tirdziņš plānots 13. septembrī un tā kultūras programmā paredzēta postfolkloras grupas „Jōra” uzstāšanās un kopīga Miķeļdienas tradīciju izzināšana caur dziesmām un rotaļām, bet gadskārtai atbilstošu kulināro mantojumu iepazīt kopā ar vēsturnieci un kulinārā mantojuma entuziasti Indru Vīlisteri.
Mērķi
Projekta mērķis ir, organizējot gadskārtu svinības un tirdziņus „Gardu muti”, bagātināt tos ar kultūras programmu, piedāvājot gadatirgus apmeklētājiem un dalībniekiem uzzināt par senajiem latviešu gadskārtu svētkiem un svinamajām dienām un kulināro mantojumu, lai aktualizētu šīs vērtības arī mūsdienās, kā arī kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku.
Uzdevumi
Projekta uzdevumi - veikt pasākumu plānošanu un saskaņošanu ar pasākuma dalībniekiem. Izveidot un realizēt pasākumu publicitātes plānu, rūpējoties par to, lai informācija sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju. Parūpēties par pasākuma tehnisko nodrošinājumu un apkalpošanu. Nodrošināt piesaistītā finansējuma atbilstošu pielietojumu un atskaitīties par to.
Ieguvēji un mērķauditorija
Projekta mērķauditorija ir tirdziņa apmeklētāji - Valmiermuižas, Valmieras pilsētas, Valmieras novada iedzīvotāji un viesi no citurienes, kā arī tirgus dalībnieki - amatnieki un mājražotāji. Tirdziņus apmeklē 700–1500 dažāda vecuma grupu pārstāvji, sākot no ģimenēm ar bērniem līdz pat senioriem. Kultūras programmā piedalās ap 200 apmeklētāju. Mērķauditorija tiks sasniegta, realizējot pub
Plašākā mērogā ieguvējs būs Valmieras novads - veicināta atpazīstamība un bagātināts tūrisma piedāvājums.
Paredzamie projekta rezultāti
Ar muzikālo priekšnesumu, tradīciju izzināšanas un kulinārā mantojuma meistarklasēm tiks bagātināti divi gadskārtu gadatirgi - vasaras saulgriežos un Miķeļdienā. Katru tirdziņu parasti apmeklē 700-1500 dažādu vecuma grupu apmeklētāji un piedalās vidēji 70-110 amatnieki un mājražotāji. Tirdziņu apmeklē gan Valmiermuižas, gan Valmieras pilsētas un novada iedzīvotāji, gan viesi no citiem novadiem un arī citām valstīm (piemēram, Igaunijas).
Tirdziņu apmeklētājiem un dalībniekiem būs iespēja izzināt latviskās gadskārtu tradīcijas, baudīt muzikālu priekšnesumu, kā arī izzināt vietējo kulināro mantojumu garšu meistarklasēs. Tiks veicināta izpratne par latviskajām tradīcijām, to pārnese uz mūsdienām, vēsturiskā kulinārā mantojuma.
Ieguvējs no projekta realizācijas ir arī Valmieras novads – jo ar gadatirgu kultūras programmu tiek papildināts tūrisma un kultūras piedāvājums, popularizēts Valmiermuižas vēsturisko ēku komplekss un parks.