Kopsavilkums
Simbioze 2.0 ir laikmetīgās mākslas plenērs, kas norisināsies 2025. gada 3.–11. augustā Skujenes mācītājmuižā, turpinot 2024. gadā aizsākto projektu. Plenērs apvienos 40–50 māksliniekus no Latvijas un ārvalstīm, veicinot starptautisku sadarbību un radošu pieredzes apmaiņu.
Projekta ietvaros tiks organizētas četras radošās darbnīcas, ko vadīs starptautiski atzīti mākslinieki: Skaņu mākslas darbnīca: Paula Vītola (Latvija) mācīs metodes dabas enerģiju iegūšanai, atskaņošanai un transformēšanai. Apģērbu un dizaina darbnīca: Pernilla Weinholz (Apvienotā Karaliste) un biedrība "Bourzma" integrēs dabas materiālus un ilgtspējīgas dizaina prakses. Gleznošanas darbnīca: Katrīna Biksone (Latvija) fokusēsies uz dabas emocionālās rezonanses attēlošanu. Performanču mākslas darbnīca: Lisette Ros (Nīderlande) pētīs ķermeņa, laika un vides attiecības. Kuratoriālo konsultāciju nodrošinās Raivis Alksnis (Latvija). Plenēra noslēgumā, 9.–11. augustā, notiks publiska izstāde Skujenes mācītājmuižā, kurā tiks prezentēti plenērā radītie darbi, tostarp apģērbu dizaina modes skate, skaņu performances, vizuālās mākslas instalācijas un performances. Papildus, oktobrī Rīgā, telpā "Per Forma" Vagonu ielā 21, tiks atklāta izstāde, pielāgojot plenērā radītos darbus iekštelpu videi, un demonstrēta dokumentālā filma par plenēra norisi un dalībnieku pieredzi.
Projekta novitāte slēpjas mākslas un dabas sinerģijā, veicinot ilgtspējīgu māksliniecisko praksi un izceļot Skujenes kultūrvēsturisko mantojumu kā radošās darbības vidi.
Mērķi
Projekts "Simbioze 2.0" plāno atdzīvināt Skujenes mācītājmuižu par nozīmīgu kultūras un mākslas centru Vidzemē. Teritorija, bagāta ar vēsturiskiem un kultūras mantojumiem, līdz šim nav pilnībā izmantota. Mūsu mērķis ir atdzīvināt šo vietu, nodrošinot plašu un kvalitatīvu kultūras piedāvājumu, veicināt reģiona kultūras savdabības izzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu.
Skujenes mācītājmuižas teritorijā, uz noteiktu laiku drīkstam darboties, sadarbojoties ar ‘’Terra’’ festivālu. Kopā, plānojam organizēt pasākumus, kā arī izveidot rezidenci māksliniekiem, kur viņi varēs gan strādāt, gan atpūsties. Šādi pasākumi bagātinās vietējo kultūras dzīvi un veicinās starptautisku mākslinieku un kultūras entuziastu interesi par Skujeni un tās apkārtni.
Projekta īstenošana ietvers teritorijas labiekārtošanu, nodrošinot nepieciešamo infrastruktūru gan māksliniekiem, gan apmeklētājiem. Tas ietver vēsturisko ēku atjaunošanu un videi draudzīgu risinājumu ieviešanu, kas respektē vietas vēsturisko un dabas kontekstu.
Kopumā "Simbioze 2.0" mērķis ir radīt dinamisku un ilgtspējīgu kultūras telpu, kas kalpos kā platforma mākslinieciskiem eksperimentiem, izglītībai un kopienas iesaistei, vienlaikus godinot un saglabājot Skujenes mācītājmuižas bagāto vēsturi un kultūras mantojumu.
Projekta īstermiņa mērķi ir:
- Plenēra Simbioze 2.0 darbnīcu programmas producēšana un realizācija, kurā starptautiski atzītu mākslinieku vadībā tiks radīti performanču mākslas, apģērbu dizaina, skaņu un vizuālās mākslas darbi,
- Mākslas darbu publisku prezentācija Valmieras novadā brīvdabas izstādes, modes skates un performanču formā;
- Īstenot plenērā radīto darbu eksponēšanu un prezentēšanu izstādē Rīgā;
- Ar projekta aktivitātēm veicināt mākslinieku sadarbību un domapmaiņu, nodrošināt jaunajiem māksliniekiem iespēju apgūt jaunas prasmes, sadarboties ar nozares profesionāļiem, paplašināt savu redzesloku un kontaktu tīklu, veicināt viņu atpazīstamību un veidot platformu profesionālai izaugsmei;
Uzdevumi
Lai sasniegtu projekta "Plenērs Simbioze 2.0" mērķus, tiks veikti šādi uzdevumi:
Projekta plānošana un finansējuma piesaiste:
Izstrādāt detalizētu projekta plānu
Sadarboties ar uzņēmumiem, piemēram, BB Rental, lai nodrošinātu tehnisko atbalstu.
Radošo darbnīcu programmas izveide un īstenošana:
Izstrādāt "Simbioze 2.0" pasākuma programmu.
Uzaicināt starptautiski atzītus māksliniekus vadīt darbnīcas dažādās mākslas disciplīnas.
Vides labiekārtošana:
Organizēt talkas teritorijas sakopšanai.
Veikt infrastruktūras uzlabojumus: bīstamo zonu remonts, koku izvākšana no upes, laipu, dušu, virtuves, atpūtas zonu un tualešu uzbūve.
Mārketinga kampaņa:
Lai efektīvi sasniegtu Vidzemes auditoriju, tiks īstenota mārketinga stratēģija, ietverot:
Televīzija: Informācijas atspoguļošana kanālā ReTV, kas sasniedz 44% Latvijas iedzīvotāju.
Ziņu portāli: Tiks izvietota informācija šādos reģionālajos ziņu portālos: Valmieraszinas.lv; eLiesma.lv; eDruva.lv; eStars.lv; Ziemellatvija.lv
Open Call: Izsludināt atklātu mākslinieku pieteikšanos nacionālajos kultūras portālos un sociālajos tīklos.
Sociālie Tīkli: Tiks izmantoti sociālie tīkli (Facebook, Instagram), lai sasniegtu plašāku auditoriju, izmantojot mērķtiecīgas reklāmas kampaņas, kas fokusētas uz Vidzemes reģionu.
Projekta dokumentācija un atskaite:
Dokumentēt plenēra norisi, izveidojot dokumentālo filmu.
Sagatavot un iesniegt projekta atskaites atbilstoši finansētāju prasībām.
Darbnīcu rezultātu publiska prezentācija Valmieras novadā:
Organizēt mākslas pasākumu 9. augustā no 6:00 līdz 24:00, ietverot modes skati, eksperimentālās skaņas uzstāšanos, performances un gleznu izstādi.
Izstādes un performanču programma Rīgā:
Pārvest Skujenes notikumus uz industriālu pilsētas vidi, veidojot kontrastu starp dabu un pilsētu, tādējādi sasniedzot plašāku Latvijas auditoriju.
Šo uzdevumu īstenošana veicinās daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē, kā arī sekmēs Vidzemes izzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu.
Ieguvēji un mērķauditorija
Mākslinieki un meistarklašu vadītāji: Nodrošināta platforma radošai izpausmei, profesionālai izaugsmei un sadarbībai.
Skujenes un Vidzemes novada iedzīvotāji: Iespēja piedalīties kultūras pasākumos, teritorijas labiekārtošanā un vietējo produktu popularizēšanā.
Kefirsstudio komanda un partneri: Pieredzes bagātināšana un pozīciju stiprināšana mākslas jomā.
Mērķauditorijas sasniegšanai tiks izmantoti reģionālie mediji, sociālie tīkli, izglītības iestādes un drukātie materiāli.
Paredzamie projekta rezultāti
Paredzamie materiālie rezultāti: jaunradītie kultūras produkti ietver 4 plenēram izveidotas radošās darbnīcas. Darbnīcās radīs ap 20 glezniecības darbus, 10 performances, 10 skaņu mākslas darbus un vienu apģērbu modes kolekciju, kas tiks prezentēta mākslinieciskā formātā modes skatē.
Projekta rezultātā notiks divas izstādes:
- Izstāde plenēra norises vietā (9.-11.08.), ar dalībnieku pašizstādītiem darbiem.
- Izstāde Rīgā, Per form telpās (3 dienu garumā, datumi tiks precizēti), nodrošinot projektam plašāku nozīmīgumu un pieejamību.
Tiks izveidota kvalitatīva foto, video un audio dokumentācija, kā arī dokumentāla īsfilma par plenēra norisi un tajā radītajiem darbiem. Īsfilma nodrošinās projekta ilgstpējību un tā rezultātu atspoguļošanu plašākai auditorijai arī pēc projekta noslēguma.
Tiešie ieguvēji ir –
Vidzemes reģiona iedzīvotāji un viesi, kuri apmeklēs plenēra izstādi (100-200cilvēku);
Dalībnieki –
Mākslinieki (ap 50) un pasākuma organizatori (ap 10) gūs zināšanas un pieredzi. Tiks veicināta Latvijas un starptautisko mākslinieku tīklošanās un sadarbība, paplašināti jauno mākslinieku starptautiskie kontakti.
Projekta tiešais ieguvējs ir arī Vidzemes reģions –
Kultūras dzīves bagātināšana un daudzveidība: Publiski pieejama izstāde paplašinās un dažādos reģiona kultūras piedāvājumu. Tas veicinās iedzīvotāju iesaisti kultūras procesos.
Vietējās kopienas attīstība un līdzdalība: Iespējas brīvprātīgajam darbam un līdzdalībai pasākumu organizēšanā.
Ekonomiskie ieguvumi: Projekts piesaistīs apmeklētājus gan no reģiona, gan ārpus tā, kas veicinās vietējo uzņēmēju – kafejnīcu, viesnīcu, amatnieku – darbību un ienākumus.
Ilgtspējība un tradīciju saglabāšana: Projekts veicinās vietējo tradīciju un kultūras mantojuma saglabāšanu, radot jaunus kultūras produktus, iedvesmojoties un izmantojot Vidzemes dabu, tradīcijas, vietējo kopienu un unikālo plenēra teritorijas vidi.
Ar projekta aktivitēm ārpus reģiona (izstāde Rīgā, dok. filmas izplatīšana) tiks popularizēts arī Vidzemes reģions, tā vide un tradīcijas.