Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Īpaši aizsargājamais kultūras piemineklis-Turaidas muzejrezervāts
Projekta kopējās izmaksas:
10990.00 EUR
Finansējums no VKKF:
5990.00 EUR
Līdzfinansējums:
5000.00 EUR

Kopsavilkums

Plānots izveidot Dainu kalna jubilejai veltītu izstādi. “Dainu kalnam – 40” , kas tiks vienlaicīgi eksponēta divās vietās: Turaidas muzejrezervātā  un Siguldā, dzelzceļa stacijas laukumā. 

Izstādes sniegs ieskatu par Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanu un uzturēšanu ar folkloras tradīciju starpniecību Turaidā Dainu kalnā. Tās vēstīs par Dainu kalna tapšanu, tā lomu sabiedrības saliedēšanā, stiprināšanā un latviskās tradīcijas uzturēšanā, kā arī ļaus iepazīt “akmens dziesmu”, kas izskan caur tēlnieka Induļa Rankas 26 skulptūrām.  

Dainu kalnā notikuši simtiem koncertu, kuros piedalījušās folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem un citām pasaules valstīm. Izstāde ir veids kā pateikt paldies visiem, kuri locījuši dziesmu pūru Turaidā, gādājuši par latviskās tradīcijas kopšanu, saglabāšanu un nodošanu nākošajām paaudzēm. Izstāde ļaus ielūkoties starptautiskā folkloras festivāla “Baltica” norisēs Dainu kalnā, sākot no 1988. gada. Tā rosinās uz dainām paskatīties no 21. gadsimta lietotāja puses. Tajā tiks izmantoti interaktīvi elementi. Būs iespēja piedalīties Dainu meditācijā. Izstāde piedāvās iespēju tēlaini nonākt “dainu pasaules” augstākajā punktā – Vasaras  saulgriežu kalnā, kur nostājoties zem Jāņu vainaga, varēs noklausīties Līgo dziesmas. Īpašs stāsts būs veltīts Dainu kalnam kā Atmodas laika – Dziesmotās revolūcijas simbolam, kurš arī pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas turpina stiprināt un saliedēt latviešu tautu. Turaidas vēsturiskajam centram 2021. gadā piešķirta Eiropas mantojuma zīme, jo Dainu kalns ir vieta, kas “Dziesmotajā revolūcijā” pauda nevardarbīgo pretošanos.

Mērķi

Projekta mērķis ir veicināt Vidzemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un sniegt iespēju sabiedrībai iegūt kvalitatīvu zināšanu kopumu par īpašu Vidzemes kultūrvietu – Dainu kalnu, kas 40 gadu garumā ir uzkrājis, popularizējis, saliedējis un stiprinājis ikvienu, kuram sirdij tuva latviskā tradīcija. Rosināt interesi par tautasdziesmām. Izteikt pateicību folkloras kopām un to dalībniekiem, kas uztur latvisko tradīciju un nodrošina folkloras saglabāšanu un pārmantojamību.

Atzīmējot Dainu kalna izveides 40 jubileju (1985. gada 7. jūlijs), muzejs plāno virkni pasākumu, arī  apjomīgu izstādi, kas vienlaicīgi tiks eksponēta divās vietās. Izstādes daļa - “Par zemi, dziesmām un skulptūrām” tiks izvietota Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā un būs kā simboliski vārti muzejrezervātā eksponētās izstādes “Akmens dziesma” iepazīšanai klātienē. 

Izstāde tiks veidota, lai rosinātu interesi par neseno pagātnes mantojumu – folkloras kustību un tās izpausmēm Dainu kalnā. Tie ir gan koncerti svētku reizēs, gadskārtu ieražas (Meteņi, Lieldienas, Ūsiņi, Vasaras saulgrieži, Mārtiņi, Bluķa vakars), gan ģimeņu godi (līdzināšana, krustabas), gan izglītojošās programmās, gan starptautiskie folkloras festivāli “Baltica” kā arī skolēnu festivāli “Pulkā eimu, pulkā teku” utt..
Projektā plānots hronoloģiskā secībā izsekot Dainu kalna vēsturei – kā tas kļūst par vietu, kur runāt par Atmodu un Dziesmoto revolūciju, par to kā privatizācijas laikā Dainu kalna veidotāji un folkloras pārstāvji iestājas, lai Dainu kalnā “kartupeļus nestāda”. 
Projekta izstādes iezīmēs Dainu kalna nākotnes dimensijas virzību. 
Projekts būs arī pateicība tēlniekam Indulim Rankam ar kura skulptūru starpniecību Dainu kalna stāsts uztverams un saprotams kļūst arī tiem, kas latviešu valodu nezina. 40 gadu laikā Dainu kalnu apmeklējuši 6 miljoni apmeklētāju. Pēdējo 20 gadu laikā Turaidu apmeklējuši viesi no vairāk nekā 80 pasaules valstīm  un lielākā daļa no viņiem vēsti par  latvisko tautasdziesmu nes tālāk pasaulē.
Projektā plānots izmantot jaunas, rādošas, inovatīvas pieejas, kā šodien tehnoloģiju laikā viegli, interesanti un aizraujoši vēstīt par tautasdziesmu (Dainu meditācija, Vasaras saulgriežu kalns). Tās arī būs savā veidā universālas pieejas, lai vēstījumu emociju līmenī saprot ikviens interesents.   

Uzdevumi

Veikt materiālu apzināšanu Turaidas muzejrezervāta krājuma, zinātniskā arhīvā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā uc. pētniecības institūcijās un sagatavot izstādes struktūrplānu, tekstus un anotācijas (A.Jurkāne, A.Saprovska, J.Dukaļska, M.Dudareva 03.04.);

izstādes tēmu pamattekstu sagatavošana un tulkošana angļu valodā (A.Jurkāne, M.Dudareva 26.05);

izstādes mākslinieciskā risinājuma sagatavošana, maketēšana, druka, tehnisko konstrukciju izgatavošana (A.Saprovska, N.Dainis, I.Stūre 26.05.);

Dainu meditācijas sagatavošana (M. Miļevskis 10.06);

aprīkojuma – skaņu dušas un pufu iegāde (J.Dukaļska 26.05);

izstādes iekārtošana (A.Jurkāne, A.Saprovska, J.Dukaļska, N.Dainis 10.06);

izstādes preses relīze, ielūgumi, komunikācija ar medijiem, soc.tīkliem (J.Dukaļska, M.Dudareva 10.05)

izstādes atklāšana (21.06).

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Siguldas novada iedzīvotāji un viesi no Latvijas un ārzemēm. Starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2025" dalībnieki un apmeklētāji, Latvijas skolu jauniešu grupas, tai skaitā, kas apmeklē Turaidas muzejrezervātu programmas "Skolas soma" ietvaros, kā arī Turaidas muzejrezervāta apmeklētāji no Latvijas un vairāk ne kā 80 pasaules valstīm.

Paredzamie projekta rezultāti

Izveidota izstāde, kas popularizē Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanu un uzturēšanu.
Sniedz iespēju apmeklētājiem, tai skaitā bērniem un jauniešiem un ārvalstu apmeklētājiem iepazīt 40 gadus senus notikumus, kas ieķļāvās Dziesmotās revolūcijas norisēs un rezultējās Latvijas Neatkarības atjaunošanā.  
Pateicība folkloras kolektīviem, kas visu šo gadu laikā ir bijuši uzticīgi Dainu kalnam gan piedaloties talkās, dziesmudienās, festivāla Baltica koncertos, Vasaras saulgriežos un uc. pasākumos.
Nodrošināta plaša pieejamība muzejrezervāta krājuma materiāliem.

Plānots vismaz 150 tūkstoši Turaidas muzejrezervāta apmeklētāji varēs iepazīties ar izstādi, kā arī vairāki desmiti tūkstoši Siguldas un novada iedzīvotāji un viesi.