Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Cēsu novada pašvaldības iestāde "Cēsu muzejs"
Projekta kopējās izmaksas:
14440.00 EUR
Finansējums no VKKF:
6200.00 EUR
Līdzfinansējums:
8240.00 EUR

Kopsavilkums

2023. gadā Piebalgas kultūrtelpa kā vērtība iekļauta Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. Kultūrvēsturiskais Piebalgas novads guvis savas unikalitātes apliecinājumu, bet rosīgs darbs un dzīvošana turpinās. Piebaldzēni turpina spēlēt teātri, dziedāt un dejot, izkopt no paaudzēm mantotās amatniecības prasmes un apgūst jaunas, turpina tradīcijas un liek pamatus jaunām. Piebalgas ikdiena ir dzīva un darbīga, taču vienkop visu Piebalgas kultūrtelpas bagātību ikdienā var būt grūti saskatīt. Novada viesi un paši piebaldzēni dažkārt jautā: "Kur tad ir tā kultūrtelpa? Kas tā tāda ir? Ko nozīmē- kultūrtelpa un kas tās par vērtībām?" Dažkārt ir grūti ieraudzīt to, kas ir līdzās, jo tas kļuvis pašsaprotams.

Lai aktualizētu un izceltu Piebalgas kultūrtelpas vērtības, lai atklātu to dzīvo dabu šodienā, plānots visplašākajai publikai piedāvāt kvalitatīvu kultūras notikumu "Goda mielasts Piebalgā". Viens no notikuma iedvesmas avotiem ir piebaldzēnu Brāļu Kaudzīšu romāns "Mērnieku laiki" (1897.), kur pēc zemes iemērīšanas slātavieši un čangalieši pulcējās uz kopīgu Goda mielastu. Vēlākos gadu desmitos šis jēdziens "goda mielasts" ir Piebalgā folklorizējies un cilvēki tā dēvē dažādus godus, tā reizē ir kopīga maltīte un kopā sanākšana, kur neiztiek bez dziedāšanas un piebaldzeniskas pašcieņas izrādīšanas jeb lepošanās, īpaši, ja kopā ir kā vecpiebaldzēni, tā jaunpiebaldzēni. 

Plānojot pasākumu jēdziena" goda mielasts" interpretācijā galvenais akcents ir uz vārdu "gods". Parādīt to, kas tad Piebalgā ir godā, ar ko lepojas piebaldzēni. Saprotams, sava vieta ierādīta arī maltītei kā vienojošam elementam, kur Piebalgas saimnieces sniedz galdā pēc senām receptēm gatavotu īpašu ēdienu.

 

Mērķi

Projekta mērķis ir atklāt Piebalgas kultūrtelpas unikalitāti, popularizēt dzīvās vērtības un sekmēt to turpināšanos. 

Projekts radīs jaunu kultūras notikumu, kas atklās kā piebaldzēnu amatu prasmes, tā kultūras mīlestību,   sniegs iespēju ne tikai redzēt, bet arī piedzīvot iespēju pašam radīt, aust, adīt, vērpt, dziedāt un dejot.   Ar pasākuma centrālo notikumu- lieluzvedumu, kurā piedalīsies kā Jaunpiebalgas, tā Vecpiebalgas pašdarbības kolektīvi, apmeklētāji iepazīs daudzveidīgās kultūrtelpas vērtības jeb elementus, kas tiek turēti godā kopš 19.gadsimta un senākiem laikiem. No pagātnes līdz šodienai. Tas būs Piebalgas stāsts, ko vēstīs dažādu paaudžu dziedātāji, dejotāji un teātra spēlētāji. 

Tādējādi projekts tieši sasaucas ar konkursa mērķiem- veicināt kvalitatīva un daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību sabiedrībai un jaunradi Vidzemē un veicināt Vidzemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību.

Īpaša nozīme šajā projektā jaunradei, jo lieluzvedums būs pašu piebaldzēnu jaunrades produkts, kur atsauces uz latviešu pirmo romānu "Mērnieku laiki" mīsies ar šodienas dzīvošanas interpretācijām. 

 

Uzdevumi

1. Lieluzveduma scenārija jeb Piebalgas stāsta radīšana. 

2. Amatnieku apzināšana integrēšanai pasākuma darbībā.

3. Lauku sētas sakopšana.

4. Saimnieču apzināšana pasākuma mielasta daļai.

5. Lieluzveduma mēģinājumi.

6. Projekta publicitātes nodrošināšana. 

7.Pasākuma reklāmas materiālu sagatavošana un drukāšana, publicēšana.

8. Tehniskā nodrošinājuma uzstādīšana.

9.  "Goda mielasts Piebalgā" organizēšana un pasākuma realizācija.

10. Projekta rezultātu izvērtēšana.

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta mērķauditorija ir cilvēki, kas sevi identificē kā piebaldzēnu, kā arī
katrs Latvijas iedzīvotājs, kurš interesējas par Piebalgu, tās kultūrvēsturi, tautas mākslu un amatiermākslu.
Mērķauditorijas sasniegšanai plānotie rīcības virzieni:
Sociālo tīklu mārketings un komunikācija (tiešsaistes sociālajā tīklā Facebook
Piebalgas memoriālo muzeju, kultūras namu, pašvaldības kontos),
relīzes masu medijiem,
drukātās afišas novadā
Vides reklāmas.

Paredzamie projekta rezultāti

Ar projektu būs aktualizēta un plašai sabiedrībai atklāta Piebalgas kultūrtelpas būtība un ar kvalitatīvu kultūras notikumu vēstīts par tās nozīmi un vērtībām. 

Pasākuma sagatavošanā un realizācijā iesaistīsies vairāk kā 100 vietējās kopienas iedzīvotāji, 20 brīvprātīgie un 15 kultūras un pašvaldības iestāžu darbinieki. 

Plānots, ka pasākumu varētu apmeklēt ap 1000 skatītāju, kuri pārstāvēs visu Latviju. 

Projekta ilgtspēju apliecinās amatnieku un amatiermākslas kolektīvu piedalīšanās, kas Piebalgas kultūrtelpas ideju nesīs tālāk un darīs saprotamu plašākai auditorijai. Tāpat plānots, ka pasākums varētu kļūt par tradīciju, kas cikliski atkārtojas arvien jaunā kvalitātē.

Pasākums sadarbībā ar vietējām NVO, konkrēti biedrību "Vecpiebalgas savējiem" tiks ierakstīts video formātā un pēc notikuma būs pieejams Piebalgas kultūrtelpas iestāžu mājaslapās ikvienam interesentam.