Kopsavilkums
“Rūjienas kultūrainavas izpētes un multimediālā simbioze” ir kultūras pētniecībā balstīts projekts, kas pievērš uzmanību Ziemeļvidzemes mazpilsētas vertikālajai ainavai. Studentu un iedzīvotāju koprades process, kas rezultēsies multimediālā un laikmetīgā mākslas notikumā. Iniciatīvas ietvaros pieci nozīmīgi, bet ikdienas uztverē reti pamanīti, pilsētvides objekti – torņi 2025. gada novembrī kļūs par audiovizuālām instalācijām.
Veidojot starpdisciplināru sadarbību starp Latvijas Kultūras akadēmiju un koledžu, Vidzemes Augstskolu un Rūjienas kopienu, jauno profesionāļu komandas pētīs, apkopos un mākslinieciski augstvērtīgi interpretēs pilsētas kultūrainavu, vēsturiskās īpašībās, kolektīvās atmiņas un vietas identitāti.
Torņi – mazpilsētas vertikalitāte – ir laika rituma liecinieki no augstākā skatpunkta, tie cilvēkam ļauj redzēt vairāk, nekā esot vienkārši uz zemes. Torņi rada jaunu perspektīvu un plašu apkārtējās vides – kultūrainavas tvērumu.
Valdes nama tornis, ugunsdzēsēju depo tornis, ūdenstornis, Sv. Bērtuļa baznīcas tornis un skatu tornis pie Rūjas upes veido vienotu pilsētas maršrutu, kurā katrs objekts kļūst par multimediālu platformu. Piecu torņu celšana “gaismā” nodrošina jaunu Rūjienas kultūrizpausmes telpu, kuru caurvij audiovizuāli elementi, kas radīti, izmantojot mākslā balstītās pētniecības pieeju.
Multimediālā pieredze ir ne tikai estētisks notikums, bet arī iedzīvotāju pašapziņu, lokālpatriotismu stiprinošs process. Ilgtermiņa pieejamība nodrošināta audiogida un digitalizēta Rūjienas torņu maršruta izstrādē, kas notikumam un atmiņām ļaus dzīvot arī pēc gaismu izdzišanas. Projekts ir par kopienu un pilsētu, kas domā vertikāli – ar cieņu pret saknēm un vērību nākotnei.
Mērķi
Kultūrvēsturiskie simboli Vidzemes mazpilsētās, piemēram, torņi, bieži kļuvuši par pilsētas panorāmas fonu, nevis aktīvu kultūras ainavas daļu. Tie reti tiek uztverti kā resurss laikmetīgai interpretācijai un nav iesaistīti mūsdienu kultūras procesos. Vienlaikus pieaug pieprasījums pēc jēgpilniem, lokālajai videi piesaistītiem notikumiem, kas stiprina kopienas identitāti, lokālpatriotismu un pašapziņu.
Iniciatīva ir atbilde šai vajadzībai – iespēja inovatīvi un starpdisciplināri iedzīvināt kultūrainavu, izmantojot mākslā balstītu pētniecību. Tā centrā ir Rūjienas pilsētvide un torņi – kultūrvēsturiskas būves, kas raugās pāri laikam no augšas un ļauj skatīt apkārtējo vidi kopumā, nevis fragmentāri.
2025. gada 15.–16. novembrī norisināsies divu dienu multimediāls notikums. Ilgtermiņā tiks izstrādāts digitāls audiogids un tūrisma karte, kas iekļaus Rūjienas torņus pilsētas kultūras ainavā.
Koprades procesā tiks pētītas vietējās kolektīvās atmiņas un tādi simboliskie stāsti kā, piemēram, zudušie baznīcas tuneļi, “gadsimta tiesas” Valdes namā, dziesmu un deju svētku epizodes, lokālā leksika un citi, kas kļūs par pamatu multimediālajiem saturam pieciem torņiem un audiogidam.
Projekts tieši sekmē Vidzemes kultūras programmas mērķu izpildi – veicina kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē, nodrošinot iedzīvotāju iesaisti un kultūras mantojuma laikmetīgu interpretāciju. Vienlaikus tiek aktualizēta Vidzemes savdabība, īpaši Rūjienas kultūrtelpas specifika, caur torņu stāstiem, vietvārdiem, vietējo atmiņu materiāliem un ainavas elementiem. Tā ir pieeja kultūras pieredzei, kas balstīta vietā, kopienā un identitātē.
Valmieras novada kultūras attīstības stratēģija norāda uz zemiem radošās līdzdalības rādītājiem un nelielu kultūras NVO skaitu, akcentējot vajadzību stimulēt un atbalstīt norises novadā. Projekts reaģē uz šo aicinājumu, piedāvājot vidi, kurā iedzīvotāji kļūst par kultūras līdzradītājiem.
Projekts stiprina iedzīvotāju līdzdalību – pētniecībā, skaņu ierakstos, satura veidošanā. Tā ir iespēja apzināti reflektēt par vietu, kurā dzīvo, un ieraudzīt Rūjienu caur atmiņām, balsīm, skaņām. Iniciatīva turpina “Rūjiena – Baltijas jūras reģiona kultūras pērle 2024” mērķus – veidot saistītu un saliedētu sabiedrību.
Uzdevumi
Projekta realizācija noritēs četrās strukturētās fāzēs, kuru uzdevumi saistīti ar kopējo mērķi – izcelt Rūjienas vertikālo kultūrainavu, atklājot un interpretējot tās nozīmi laikmetīgās, multimediālās mākslas valodā.
1. fāze – pētniecība un lauka darbs:
(1) Veikt vietas izpēti un lauka darbu Rūjienā, iesaistot vismaz 20 studentus no LKA, LKK, ViA;
(2) Apzināt Rūjienas kultūrvēsturisko mantojumu, kolektīvās atmiņas un vietas identitātes elementus;
(3) Rīkot tikšanās ar vietējo kopienu – intervijas, sarunas, pieredzes apmaiņu (t.sk. radošais "speed-dating"), sadarbībā ar Rūjienas Kultūras centru;
(4) Strukturēt iegūto informāciju un sagatavot to analīzei mākslinieciskajā posmā.
2. fāze – māksliniecisko koncepciju izstrāde:
(5) Analizēt pētniecības un lauka darba fāzē iegūto informāciju un materiālus, izmanojot kuratoriālās prakses, vienoties par katra torņa koncepciju un multimedialitātes formu;
(6) Izstrādāt mākslinieciskās torņu koncepcijas;
(7) Saskaņot koncepcijas ar vietējo kopienu un konsultantiem.
3. fāze – satura izstrāde un materiālu sagatavošana:
(8) Izstrādāt audiovizuālo saturu atbilstoši koncepcijām: scenāriji, vizualitāte, gaismas partitūras, skaņas dizains, utt.;
(9) Sagatavot balss ierakstus audiogidiem – iesaistot LKA, ViA un vietējās kopienas resursus;
(10) Finalizēt instalāciju koncepcijām un uzsākt tehnisko sagatavošanu sadarbībā ar LKA, LKK producēšanas studentiem, RKC un nozares profesionāļiem – pakalpojumu sniedzējiem.
4. fāze – notikuma publiskā realizācija:
(11) Nodrošināt komunikāciju un apmeklētāju piesaisti;
(12) Īstenot publisko notikumu 2025. gada 15.–16. novembrī;
(13) Izvietot QR norādes ar audiogidiem sadarbībā ar Valmieras Tūrisma pārvaldi.
Pārvaldība un sagatavošanās:
(14) Definēt partneru atbildības jomas un pārvaldības struktūru;
(15) Organizēt studentu atlasi un sagatavošanu;
(16) Iesaistīt brīvprātīgos un iedzīvotājus;
(17) Veikt komunikācijas un publicitātes aktivitātes;
(18) Veikt līdzfinansējuma piesaisti.
Ieguvēji un mērķauditorija
Projekta mērķauditorija ir Rūjienas un Vidzemes iedzīvotāji, īpaši jaunieši, vietējā kopiena un kultūras interesenti. Piedāvājot pieejamu, laikmetīgu notikumu visām paaudzēm un stiprinot piederību vietai, plānots, ka novembra notikumu apmeklēs vismaz 1500 cilvēku. Ieguvēji būs arī studenti, kuri attīstīs radošās un tehniskās prasmes, kā arī veidos pamatu pētniecībai. Audiogidi un maršruts nodrošinās ilgtermiņa ieguvumus tūrisma aspektā, veicinot reģiona kultūras pieejamību.
Paredzamie projekta rezultāti
Kvantitatīvie rādītāji:
- 5 multimediju instalācijas ar individuāli izstrādātiem konceptiem, balstītiem vietējās kopienas stāstos, kolektīvajās atmiņās;
- Divu dienu publisks kultūras notikums Rūjienas pilsētvidē (2025. gada 15.–16. novembrī), kurā plānoti vismaz 1500 apmeklētāji;
- Vismaz 20 studenti no Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Kultūras koledžas un Vidzemes Augstskolas iesaistīti izpētē, instalāciju radīšanā un notikuma īstenošanā;
- Vismaz 10 brīvprātīgie – Rūjienas iedzīvotāji – kā stāstu sniedzēji un līdzradītāji;
- 5 pastāvīgi QR kodi un digitāli audiogidi, pieejami pie katra torņa objektā un digitāli;
- Izstrādāta dokumentācija, kas ietver lauka pētniecības datus, audiovizuālos materiālus, instalāciju koncepcijas un notikuma izvērtējumu.
Kvalitatīvie ieguvumi:
- Rūjienā radīts inovatīvs, mākslā balstīts kultūras notikums, kas sasaista laikmetīgo mākslu ar lokālo kultūrainavu un kultūras mantojumu;
- Veicināta kopienas iesaiste un līdzdalība mākslinieciskajā procesā, stiprinot kolektīvo atmiņu un vietas identitāti;
- Studentiem sniegta starpdisciplināra pieredze praksē balstītā pētniecībā un radošajā darbībā sadarbībā ar kopienu;
- Uzlabota Rūjienas pilsētvides uztvere – īpaši izceļot vertikālās ainavas elementus un nemateriālā mantojuma, kolektīvās atmiņas aspektus, kas dokumentēti un izmantoti kā instalāciju satura pamats.
Projekta rezultāti būs pieejami arī pēc pasākuma norises. Pie katra torņa tiks uzstādītas norādes ar QR kodiem, kas sniegs piekļuvi digitāliem audiogidiem. Tie ļaus apmeklētājiem jebkurā laikā iepazīt kolektīvo atmiņu stāstus profesionāli strukturētā formā. Audiogidu saturs tiks nodots Valmieras tūrisma pārvaldei, iekļaujams oficiālajos tūrisma maršrutos un ilgtermiņā izmantojams vietējās kultūras komunikācijā un izglītībā, kā arī citu kultūras projektu īstenošanai.