Kopsavilkums
Reizi gadā Lielstraupes pilsbaznīcas komplekss apliecina spēju uzburt senatnīguma un iedvesmojošas atklāsmes gaisotni. Arī šogad, 23.augustā, visas dienas garumā pilī, viduslaiku pagalmā un baznīcas zālē jau piekto reizi risināsies Lielstraupes pils svētki, kuru misija ir iepazīstināt vietējos un tālākus novada iedzīvotājus ar kvalitatīvu, daudzveidīgu seno mūziku un izcilu priekšnesuma kultūru profesionāļu izpildījumā.
Šā gada festivāls piedāvās vēl plašāku programmu nekā iepriekšējos gados, pirmo reizi iesaistot muzicēšanā bērnus un jauniešus. Tā, atskaņojot 18.gs. Rīgas un Leipcigas torņu mūziku, pirmo reizi senie sakbuti un bungas saspēlēsies ar Rīgas Domas kora skolas audzēkņu blokflautu ansambli.
Turpinot sadarbību ar ārvalstu viesmāksliniekiem, baznīcā izskanēs 16.gs. mūzikas koncerts "Rozes bez ērkšķiem".
Svētku noslēguma koncertā baudīsim 17.gadsimta "Baroka mūzikas kaislības" - spilgtākās G.F.Hendeļa mīlas ārijas.
Pirmo reizi svētku ietvaros koncertēšana notiks arī pils dārzā. Svētku gaisotni bagātinās džeza mūziķi, interpretējot senatnīgas tēmas.
Ģimenēm ar bērniem tiks piedāvāta līdzdarbošanās:
- viduslaiku našķu darbnīcā, kas veidota, balstoties uz vēsturnieces Vijas Stikānes pētījumu par Livonijas Hanzas pilsētām, tostarp Straupei (14.-16.gs) raksturīgajiem ēdieniem;
- mākslinieces Elizabetes Melbārzdes izzinošajā nodarbībā - augu bareljefu veidošanas darbnīcā;
- viduslaiku drēbnieka darbīcā.
Tā kā svētku laikā Lielstraupes pilī norisēs restaurācijas apmācību nometne, Eiropas Kultūras mantojuma brīvprātīgo organizācijas (Vācija) dalībnieki un pasniedzēji piedāvās prezentāciju par Lielstraupes pils izpētes gaitu, konservācijas metodēm un rezultātiem.
Mērķi
Straupe kā Hanzas tirdzniecības vieta jau kopš 14. gs. ir bijis nozīmīgs kultūras centrs Livonijā. Savukārt Livonija Eiropas kontekstā bija izslavēta ar izcilo kultūras dzīvi, kas pulcējusi Eiropas mākslas autoritātes.
Arī no senās mūzikas pētnieku un mūziķu skatu punkta Lielstraupes pils un baznīcas ansamblis ir unikāls kultūras piemineklis, kurā iespējams realizēt vēsturiski informētu festivālu, kas aptver ne tikai viduslaiku mūzikas, bet arī dabas pētniecības/izmantošanas, ēšanas kultūras, svētku un mākslas tradīcijas atspoguļojumu.
Šāds festivāls, pirmkārt, ceļ Straupes iedzīvotāju pašapziņu un saliedētību, otrkārt, jau notikušie svētki (2021.- 2024.) rāda, ka apmeklētāju interese ir ne tikai no Latvijas, bet svētkus labprāt apmeklē ārvalstu viesi.
Uzdevumi
Lielstraupes pils svētki notiks 2025. gada 23. augustā.
Lai nodrošinātu festivāla veiksmīgu norisi, tiks slēgts līgums par muzikālās dienas programmas izstrādi un īstenošanu ar biedrību “Musica Humana” (pārstāvi P.Vaickovski).
Sadarbībā ar Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldi veikt pasākuma vietas sagatavošanas, iekārtošanas un dekorēšanas darbus, skaņas pastiprināšanas un gaismu aparatūras uzstādīšanu un apkalpošanu, nodrošināt izpildītāju ēdināšanu, sadarbībā ar PA Cēsu novada uzņēmējdarbības un tūrisma aģentūru - mārketinga (baneris, afišas) un publicitātes pasākumus.
Svētku dienas norise:
11:00 - 11:30 Torņa mūzikas koncerts I - saspēle ar Rīgas Doma kora skolas audzēkņiem
11:30-13:00 Viduslaiku našķu darbnīca, augu bareljefu veidošanas darbnīca, viduslaiku drēbnieku darbnīca
12:00- 12:40 Mūzika pils dārzā. Senatnīgas tēmas jaunā interpretācijā
13:00 - 14:00 Koncerts pils baznīcā "Rozes bez ērkšķiem"
14:00 -16:00 Viduslaiku našķu darbnīca, augu bareljefu veidošanas darbnīca, viduslaiku drēbnieku darbnīca
14:00 - 15:00 Eiropas Kultūras mantojuma brīvprātīgo organizācijas prezentācija par Lielstraupes pils izpētes, saglabāšanas un atjaunošanas darbiem
15:00 -15:30 Torņa mūzikas koncerts II - saspēle ar Rīgas Doma kora skolas audzēkņiem
16:00 - 16:40 Mūzika pils dārzā. Senatnīgas tēmas jaunā interpretācijā
17:00 Svētku noslēguma koncerts "Baroka mūzikas kaislības".
Koncertprogrammu visas dienas garumā pavadīs stāstnieks Pēteris Vaickovskis, kurš iepazīstinās ar senajiem mūzikas instrumentiem, mūzikas žanriem, sniegs tematikas un estētikas raksturojumu, tādejādi piešķirot koncertiem izglītojošu formātu.
Džeza mūziķu iesaiste piešķirs pils pagalmam siltu mājīguma gaisotni, vienlaikus apliecinot, ka senatnīgas tēmas iespējams pasniegt radoši. Muzicēs Lielās mūzikas balvas 2023 skatītāju simpātija Vadims Dmitrijevs ar ansambli.
Ieguvēji un mērķauditorija
- Mērķtiecīgi kultūras tūristi no Vidzemes reģiona, Latvijas, ārzemēm (Facebook, www.pilis.lv, www.hanse.org) ;
- vietējā kopiena (Cēsu Novada Vēstis, www.cesis.lv, Druva, Vidzemes TV, Facebook, afišas, baneris, tiešais kontakts - telefoniska un Whatsapp saziņa);
- ģimenes ar bērniem (Delfi, TVnet, Apollo);
- jaunieši.
Paredzamie projekta rezultāti
Lielstraupes pils svētki veicinās Vidzemes kvalitatīvas viduslaiku mūzikas un ēdienu kultūras izzināšanu, atpazīstamību un popularizēšanu, īpaši bērnu un jauniešu vidū.
Vienos vietējo sabiedrību, ļaujot apzināties pils vērtību kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes un konservācijas kontekstā. ko apliecina nu jau trešo gadu īstenotā Eiropas Kultūras mantojuma brīvprātīgo organizācijas restaurācijas apmācību nometne, kura notiek augusta otrajā pusē.
Pasākums publiskajā telpā pievērsīs vismaz 10 000 cilvēku uzmanību (gan Latvijā, gan ārzemēs). Svētkos piedalīsies ap 20 mākslinieku, ap 600 apmeklētāju visas dienas garumā (ieskaitot ģimenes ar bērniem), no kuriem ap 10 -15 procentu būs ārzemju viesi. Kā brīvprātīgie svētku rīkošanā iesaistīsies līdz 30 vietējie iedzīvotāji, tostarp bērni un jaunieši.
Lielstraupes pils svētku muzikālā programma jau iepriekš ir kalpojusi kā pirmatskaņojums viduslaiku muzikālajiem priekšnesumiem, kas vēlāk ieviesti plašākās senās mūzikas programmā nacionālā līmenī.