Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Madonas novada pašvaldība
Projekta kopējās izmaksas:
6450.00 EUR
Finansējums no VKKF:
5850.00 EUR
Līdzfinansējums:
600.00 EUR

Kopsavilkums

Projekts GAISMAS VAKARI ir kultūras pasākumu cikls Vidzemē, kura mērķis ir veicināt daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību un sabiedrības līdzdalību kultūras procesos. Projekts godā Haralda Medņa mantojumu, izceļot simbolu gaisma kā garīgās izaugsmes ceļu un kultūras vērtību.

Pasākumu cikls sastāv no trim daļām:

Dzirksts – radošās darbnīcas bērniem, kurās tiek akcentēta gaismas nozīme un tieksme uz zināšanām kā garīgās izaugsmes pamatu.

Liesma – sadziedāšanās vakari pie maizes krāsns ar kopīgu pīrāgu un maizes cepšanu, kas simbolizē vienotības un kopības spēku.

Virsgaisma – intelektuālās diskusijas ar filozofiem, rakstniekiem un domātājiem, kurās tiek apzināta gaismas simboliskā nozīme Latvijas kultūrā.

Projekts veicina kultūras un intelektuālo diskusiju attīstību, ļaujot vietējai kopienai aktīvi piedalīties kultūras norisēs un stiprinot kopienas identitāti.

Mērķi

Projekta GAISMAS VAKARI mērķis ir veicināt kvalitatīva un daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību Vidzemē, radot kultūras pasākumu ciklu, kas apvieno lekcijas, diskusijas, radošās darbnīcas bērniem un sadziedāšanās vakarus. Projekts stiprina sabiedrības līdzdalību kultūras procesos un veicina kultūras daudzveidības saglabāšanu, vienlaikus izceļot gaismas simbolikas nozīmi Latvijas kultūras kontekstā.

Radošās darbnīcas bērniem – cikla daļa "Dzirksts" – rosina bērnus pārdomāt izglītības un kultūras lomu kā garīgās izaugsmes pamatu. Aktivitātes attīsta radošumu un zinātkāri, veicinot izpratni par gaismas simbolikas dziļumu un tās lomu cilvēka garīgajā attīstībā.

Sadziedāšanās vakari pie maizes krāsns – cikla daļa "Liesma" – simbolizē vienotības un kopības spēku, apvienojot dziesmu un maizes cepšanas tradīciju. Kopīga cepšana un dziedāšana rada emocionālu tuvību un stiprina kopienas saites, apliecinot uguns liesmas vienojošo spēku. Šie vakari godā nemateriālo kultūras mantojumu un veicina kopības izjūtu.

Intelektuālās diskusijas – cikla daļa "Virsgaisma" – iedziļinās gaismas simbolikas interpretācijā Latvijas kultūrā un filozofiskajā domāšanā. Diskusijas ar filozofiem, rakstniekiem un intelektuāļiem izgaismo kultūras un dzīves perspektīvas, padziļinot izpratni par garīgās izaugsmes ceļu un kultūras vērtībām. Tās rosina domu apmaiņu, kritisku domāšanu un paplašina skatījumu uz sabiedrības attīstību.

Projekts īpaši uzsver Haralda Medņa mantojuma saglabāšanu un interpretāciju, izceļot viņu kā "Gaismas pils augšāmcēlāju" un simbolu gaisma kā orientieri filozofiskajā domāšanā. Gaisma tiek uzskatīta par iekšējās atklāsmes un apgaismības simbolu, kompasu un ceļu uz zināšanām, vienlaikus uzsverot tās nozīmi Latvijas kultūrā un tradīcijās.

Projekts veicina kultūras un intelektuālo diskusiju attīstību, radot ilgtspējīgu dialogu starp kopienu un kultūras dzīves pārstāvjiem. Tas stiprina kopienas identitāti, iedvesmo uz radošu un intelektuālu pašizpausmi, godājot Haralda Medņa mantojumu un veidojot saikni starp tradīciju un mūsdienu kultūras izpausmēm. Projekts kalpo kā izcils piemērs kultūras ilgtspējai un garīgās izaugsmes veicināšanai, apvienojot vēsturisko mantojumu ar mūsdienīgu skatījumu.

Uzdevumi

1. Projekta koordinācija un komunikācija

Nodrošināt projekta norišu plānošanu, koordinēšanu, organizāciju un publicitāti.

Dokumentēt projekta aktivitātes un izvērtēt rezultātus pēc pasākumu noslēguma, lai apkopotu pieredzi un izceltu ieguldījumu kultūras un kopienas attīstībā.

2. Radošās nodarbības “Dzirksts”

Organizēt 3 radošās darbnīcas bērniem, jauniešiem un ģimenēm par tēmu "Gaisma":

  • nodarbība "Uzcel savu Gaismas pili" – veidot Gaismas pili no dažādiem materiāliem (kartona klučiem, Lego, pudeļu korķiem, pudelēm), akcentējot gaismas simboliku un vertikālās formas kā garīgā ceļa metaforu. 
  • nodarbība "Gaismas Smilšu kino" – 3 praktiskas un interaktīvas nodarbības (katra 40 min), kur bērni ar smiltīm un gaismu veido vizuālus stāstus, radot noskaņu un simboliskas interpretācijas.
  • nodarbība "Izgaismo Haralda Medņa Dziesmusvētku skolu" – veidot kopīgu gaismas instalāciju no individuāli izveidotiem objektiem (sausie ziedi, gaismas elements, stikls), kas kopā veido mākslas darbu skolas pagalmā.

3. Sadziedāšanās vakari pie maizes krāsns “Liesma”

Organizēt 3 sadziedāšanās vakarus pie maizes krāsns ar 3 folkloras kopām un 3 maizes cepējām no Vidzemes. Vakaros dalībnieki kopīgi dziedās tautasdziesmas un tradicionālās dziesmas, ceps maizi un dalīsies ar pieredzi par maizes cepšanas tradīcijām. Viens no vakariem ietvers lekciju par "Maizes cepšanas tradīcijām Latvijā", ko vadīs etnogrāfe Indra Čekstere, uzsverot tradīciju saglabāšanas nozīmi.

4. Tikšanās un diskusiju vakari “Virsgaisma”

Organizēt 3 intelektuālās diskusijas kopā ar filozofiem, rakstniekiem un intelektuāļiem par gaismas simbolikas interpretāciju Latvijas kultūrā un tradīcijās:

  • Tikšanās ar rakstnieku – Saruna ar Latvijā ievērojamu rakstnieku par gaismas simbolikas lomu literatūrā un mākslā. 
  • Tikšanās ar filmas "Zeme, kas dzied" radošo komandu – par gaismas simboliku un nacionālo identitāti kino mākslā, īpaši izceļot filmu "Zeme, kas dzied".
  • Tikšanās ar Raivi Bičevski un Ilmāru Latkovski – par gaismas simbolikas filozofisko interpretāciju un tās ietekmi uz garīgo izaugsmi.

5. Projekta rezultātu izvērtēšana un atskaišu sagatavošana

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta "Gaismas Vakari" mērķauditorija ir bērni un jaunieši (7–18 gadi), ģimenes ar bērniem, vietējā kopiena, kultūras un mākslas profesionāļi, seniori, akadēmiskā un izglītības vide, tūristi un kultūras interesenti no Vidzemes, kultūras darbinieki un nevalstiskās organizācijas.
Sasniegšanas stratēģija: Publicitāte sociālajos tīklos, sadarbība ar pašvaldībām un skolām, reģionālajos laikrakstos un TV, sadarbība ar kultūras centriem, biedrībām.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta “Gaismas Vakari” ietvaros tiks īstenoti 9 kultūras pasākumi: 3 radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem, 3 sadziedāšanās vakari ar folkloras kopām un maizes cepšanu, kā arī 3 intelektuālās diskusijas ar filozofiem, rakstniekiem un režisoriem. Klātienē pasākumus apmeklēs vismaz 400 dalībnieki, bet netieši tiks sasniegti vairāk nekā 3000 cilvēki ar publicitātes, video un sociālo tīklu starpniecību.

Kvalitatīvie ieguvumi ietver vietējās kopienas aktivizēšanu, radošuma un starppaaudžu dialoga veicināšanu, kā arī kultūrvēsturiskās atmiņas un Haralda Medņa mantojuma aktualizēšanu. Dalībniekiem būs iespēja piedalīties kultūras līdzradē, apzināties kultūras un gaismas simbolikas nozīmi Latvijas vēsturē un mūsdienās.

Ilgtspēja tiks nodrošināta, saglabājot pasākumos radītos foto, video, gaismas objektus un citus materiālus, kurus izmantos turpmāk izstādēs, muzeja nodarbībās un digitālajos stāstos. Gaismas instalācija paliks kā paliekošs kopienas mākslas objekts skolas pagalmā, kļūstot par daļu no skolas vides identitātes.

Pieejamība tiks garantēta, nodrošinot bezmaksas dalību visos pasākumos. Tie notiks fiziski pieejamās vietās, piemērotās ģimenēm, bērniem, senioriem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Informācija tiks izplatīta arī digitāli – Facebook, Instagram un YouTube, nodrošinot vizuālu pieejamību plašai sabiedrībai.