Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Ropažu novada Ropažu Kultūras centrs
Projekta kopējās izmaksas:
2904.00 EUR
Finansējums no VKKF:
1694.00 EUR
Līdzfinansējums:
1210.00 EUR

Kopsavilkums

Projekts "Ropažu pagasta Goda tērpa stāsts – tradīciju un mūsdienu apvienojums " ir veltīts latviešu tradicionālo apģērbu saglabāšanai un popularizēšanai, īpaši izceļot Ropažu pagasta identitāti. Projekta ietvaros tiks organizēts pasākums “Iedvesmas stāsti”, kurā lektore iepazīstinās sabiedrību ar tērpa tapšanas vēsturi, materiālu izvēli, amatnieku iesaisti un tērpa nozīmi mūsdienās.

2020. gada novembrī tapa Ropažu pagasta Goda tērps. 

Ir izveidots tērpa komplekts, - sievietes un vīrieša tērps, kurš, lai arī ir radīts mūsdienās, ir ilgtspējīgs, ne tikai šodienai un šim brīdim. Tas iekļauj sevī gan gadsimtu gaitā jau izveidojušās apģērba darināšanas, rotāšanas un valkāšanas tradīcijas, gan svarīgas latviešu kultūras identitātes izpausmes, kā arī atsauces uz šodienu, vietu un laiku, kurā dzīvojam.

Etnogrāfiskais tērps ir kļuvis par vienu no Latvijas kultūras kanona vērtībām, tādēļ Ropažu pagasta goda tērpa komplekts ir veidots izmantojot tieši Rietumvidzemes etnogrāfiskā goda tērpa raksturīgākās silueta līnijas un komplekta detaļas.


 

Mērķi

Projekts veicina tradicionālo zināšanu un amata prasmju saglabāšanu un to integrāciju mūsdienu kultūras dzīvē. Ropažu pagasta Goda tērps ir unikāla vērtība, kas ataino gan vēsturiskās etnogrāfiskās tērpu tradīcijas, gan mūsdienu dizaina elementus, radot iespēju novada iedzīvotājiem un viesiem iepazīt un izprast kultūras mantojuma nozīmi.  

Austa rakstaina josta (rudi brūnos un tumši zilos toņos uz gaiša fona) ir vienīgā etnogrāfiskā tērpa detaļa no Ropažu apkārtnes, kas saglabājusies līdz mūsdienām un šobrīd atrodas Latvijas Nacionālā vēstures muzejā. Citas Ropažu novada etnogrāfiskā tērpa vēsturiskās detaļas nav saglabājušās, tādēļ, veidojot Ropažu novada tērpa komplektu šodien - mūsdienās, tiek izmantots mūsdienu Ropažu novada identitātes stāsts un krāsu palete, apzināti atstājot neaiztiktu šo “Ropažu jostu” kā unikālu vēstures liecību par dzīvi šeit 19.gs. 1. pusē.

Ropažu pagasta tērpa komplekts ir veidots, balstoties uz Ropažu pagasta karoga krāsām: koši lillā un zaļš, kuru papildina zils, balts un pelēks. Izmantojot mūsdienu materiālus un jaunākās tehnoloģijas, tiek radītas īpašas tieši Ropažu pagasta goda tērpam domātas detaļas ar stāstu par Ropažu novadu, cilvēkiem un mūsu dabas vērtībām.

Uzdevumi

1. Organizēt pasākumu “ "Ropažu pagasta Goda tērpa stāsts – tradīciju un mūsdienu apvienojums "” Ropažu 820 svētku ietvaros.

2. Nodrošināt lekciju par Goda tērpa tapšanu un nozīmi.

3. Popularizēt etnogrāfiskā tērpa tradīcijas un mūsdienu pielietojumu.

4. Iesaistīt sabiedrību diskusijā par kultūras identitātes saglabāšanu.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

1. Ropažu novada iedzīvotāji.
2. Kultūras mantojuma interesenti un amatnieki.
3. Pasākuma viesi.

Paredzamie projekta rezultāti

Veicināta tradicionālā amata prasmju atpazīstamība.
Ropažu pagasta Goda tērpa kā kultūras mantojuma popularizēšana.

Ilgtermiņa ietekme, veidojot sabiedrības izpratni par jaunrades tērpu nozīmi. 

Lekcija rezultātā tiks popularizēts stāsts par izveidoto goda tērpu, ar kuru dižoties un lepoties svētkos un godos. Tas ir mūsu pagasta tērps, kurā ikkatrs varam iekodēt arī savu stāstu... par sevi, par dzimtu, par vietu no kurienes mēs esam... Ikkatrs varam veidot savu stāstu gan brunču audumā, krāsu toņu salikumā, zīda lakatā, gan ādas jostā...

Vairāk par Ropažu pagasta tērpa tapšanu ikviens varēs uzzināt  izveidotajā videostāstā, kurš taps 2.08.2025. pasākuma norises laikā.