Kopsavilkums
Turpinot iepriekšējā gada tradīcijas, šogad iecerēts organizēt radošo notikumu ciklu "Mana vasara ar māksliniekiem - 2025", kas apvienos laikmetīgo, kustību, vizuālo, digitālo mākslu ar praktisku darbošanos profesionālu mākslinieku vadībā, kas jaunajai paaudzei rosinās veidot dziļāku izpratni par kultūras procesiem, attīstīs radošumu, veicinās pašizpausmi.
Projekts stiprinās saikni ar reģionālo kultūrtelpu, veicinās Vidzemes mākslas skolu sadarbību, stiprinās dalībnieku piederības sajūtas Vidzemei, novadam, jo dalībnieki tiks iesaistīti no dažādām Vidzemes vietām - Cesvaines, Lubānas, Varakļāniem, Ērgļiem, Cēsīm, Madonas.
Projektā tiks akcentēta laikmetīgā jaunrade un starppaaudžu pieredzes nodošana. Projekts būs nozīmīgs ieguldījums izglītībā, Vidzemes kultūras daudzveidības saglabāšanā, nodrošinot mākslas pieejamību bērniem, jauniešiem.
Mākslas darbnīcas vadīs: D.Dimza-Dimme (grafika), A.Hofmane (ilustrācija), L.Jurča (tērpu dizains), K.Iļjina ( tēlniecība), P.Brekte (glezniecība), K.Šulce (tekstila apdruka), A.Miezīte (mediji), M.Mīlgrāvis (datorgrafika), V.Berkmane un I.Cakule (kustības), I.Spridzāns (scenogrāfija), K.Šulcs (foto, video).
Darbnīcu tematika būs cieši saistīta ar skolas zelta fondiem, pedagoģisko pieredzi un metodiskajiem materiāliem. Mākslinieki darbosies iedvesmojoties no šiem resursiem, tos interpretējot laikmetīgā kontekstā un veidojot jaunas impresijas - radošus tulkojumus un pieejas, kas vienlaikus balstās tradīcijās, bet virzās uz nākotni.
Izstādes un kustību performance - modes skate, kļūs par Madonas mākslas skolas 50 gadu svētku kulminācijas notikumu, iezīmēs skolas ilggadējo ieguldījumu Vidzemes reģiona kultūras un mākslas izglītībā.
Mērķi
Profesionālās un laikmetīgās mākslas pieejamība ārpus lielajām pilsētām joprojām ir ierobežota, tāpēc būtiski sniegt bērniem, jauniešiem iespēju saskarties ar kvalitatīvu, daudzveidīgu mākslas pieredzi tieši reģionos.
Projektā "Mana vasara ar māksliniekiem - 2025" laikmetīgās mākslas valoda tiks savienota ar praktisku darbošanos un radošu pieredzi profesionālu mākslinieku vadībā.
Tas ļaus dalībniekiem ne vien izpaust savu individualitāti, bet arī izprast mākslu kā nozīmīgu kultūras daļu.
Projekta mērķis ir veicināt kvalitatīvas un daudzveidīgas mākslas pieejamību bērniem un jauniešiem Vidzemē, izmantojot profesionālu mākslinieku vadītas darbnīcas kā radošās platformas pašizpausmei, izziņai un sadarbībai.
Projekts īpaši nozīmīgs arī tāpēc, ka tā norises vieta - Madonas mākslas skola- atzīmē savu 50 gadu jubileju.
Skolas pedagoģiskā pieredze, metodiskie materiāli -"Zelta fonds" tiks izmantots kā iedvesmas avots un resurss darbnīcu izveidē, radot jaunas interpretācijas, darbojoties grafikas, glezniecības, ilustrācijas, tekstila, mediju, modes, kustību, scenogrāfijas un dizaina darbnīcās.
Īstermiņa mērķi:
1) Nodrošināt kvalitatīvu laikmetīgās mākslas pieredzi profesionālu mākslinieku vadībā.
2) Attīstīt dalībnieku radošās prasmes, pašizpausmi un izpratni par kultūras procesiem.
3) Izveidot saturiski bagātas darbnīcas, izmantojot Madonas mākslas skolas pedagoģisko mantojumu un metodiku.
4) Veicināt sadarbību starp dažādu Vidzemes novadu jauniešiem un mākslas pedagogiem.
5) Organizēt noslēguma izstādi un kustību performanci - modes skati projekta noslēgumā.
Ilgtermiņa mērķi:
1) Stiprināt laikmetīgās mākslas un dizaina pieejamību reģionos, īpaši bērnu un jauniešu auditorijai.
2) Iedvesmot jauno paaudzi turpināt iesaistīties kultūras procesos un izvēlēties radošu, mākslā balstītu profesionālo izglītību.
3) Veicināt ilgstošu sadarbību starp Madonas mākslas skolu un citu novadu kultūrizglītības iestādēm.
4) Saglabāt un attīstīt Madonas skolas vērtīgo metodisko mantojumu, piešķirt laikmetīgu skanējumu un veicināt atjaunotu interesi par skolas pedagogu metodisko darbu.
5) Sekmēt reģiona kultūrtelpas ilgtspēju, uzsverot vietējās identitātes un jaunrades nozīmi Vidzemes kultūras daudzveidībā.
Uzdevumi
Projekta uzdevumi īstenosies divos līmeņos - īstermiņā un ilgtermiņā.
Īstermiņā tiks nodrošināta profesionāla, mūsdienīga mākslas pieredze bērniem un jauniešiem, veicinot viņu radošumu, izpratni par kultūras procesiem un attīstot pašizpausmes prasmes.
Ilgtermiņā projekts stiprinās mākslas, kultūras pieejamību reģionā, it īpaši vasaras periodā, nostiprinās Madonas mākslas skolu kā kultūrizglītības metodisko centru novadā, radītu pamatu jaunām starpnovadu sadarbības iespējām.
Radošais darbs ar skolas uzkrāto metodisko pieredzi ļaus radīt jaunas interpretācijas, kas vienlaikus balstītas pagātnē, bet vērstas nākotnē.
Veicinās izpratni par kultūras pasākuma veidošanas procesu un norisi.
Īstermiņa uzdevumi:
1) Sagatavot radošo darbnīcu programmu, balstoties uz Madonas mākslas skolas pieredzi un "zelta fondiem".
2) Nodrošināt profesionālu mākslinieku iesaisti un saskaņot darbnīcas saturu, materiālus, metodes,tehnikas.
3) Organizēt un īstenot darbnīcas Madonas mākslas skolā bērniem un jauniešiem no Cesvaines, Lubānas, Varakļāniem, Ērgļiem, Cēsīm.
4) Veicināt sadarbību starp dalībniekiem no dažādiem novadiem, stiprinot piederības sajūtu Vidzemes kultūrtelpai.
5) Dokumentēt darbnīcu norisi un sagatavot vizuālo atskatu. Sazināties ar presi, televīziju. Norises popularizēt sociālajos tīklos.
6) Organizēt noslēguma izstādes.
7) Organizēt noslēguma pasākumu - kustību performanci 17.10.2025. Madonas kultūras centrā.
Ilgtermiņa uzdevumi:
1) Stiprināt laikmetīgās mākslas izglītības ilgtspēju reģionā un veidot izpratni par mākslu kā pieejamu, dzīvu procesu.
2) Saglabāt, popularizēt un turpināt izmantot Madonas mākslas skolas uzkrāto metodisko mantojumu jaunās formās.
3) Veidot jaunas un laikmetīgas pieejas un formas mūsdienīgu pasākumu organizēšanā, iesaistot jauniešus.
4) Veidot pamatu turpmākai sadarbībai starp reģionālajām mākslas un izglītības iestādēm
5) Iedvesmot bērnus un jauniešus ilgtermiņā iesaistīties kultūras procesos un attīstīt savu radošo potenciālu.
6) Sniegs praktisku , izglītojošu pieredzi, rosinās dziļāku izpratni, stiprinās reģionālo kultūrtelpu, aktualizēs metodisko mantojumu.
7) Veidos saikni starp tradīciju un laikmetīgo mākslu, iedvesmos jauno paaudzi ilgtermiņā iesaistīties kultūras norisēs.
Ieguvēji un mērķauditorija
Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas, Lubānas Mākslas skolas, Ērgļu Mākslas un mūzikas skolas, Varakļānu Mūzikas un mākslas skola, Cesvaines Mūzikas un mākslas skolas, Pētera Rozenberga Cēsu mākslas skolas audzēkņi, pilsētas iedzīvotāji, Madonas mākslas skolas absolventi , Madonas un Cēsu novada iedzīvotāji, mākslinieki, interesenti.
Paredzamie projekta rezultāti
Kvantiatīvie rādītāji:
1.Plānots iesaistīt vismaz 50 bērnus un jauniešus no Madonas, Cesvaines, Ērgļiem, Lubānas, Varakļāniem, Cēsīm.
2. Notiks 11 laikmetīgās mākslas darbnīcas dažādās jomās (grafika, ilustrācija, tērpu dizains un auduma apgleznošana, tēlniecība, mediju māksla, datorgrafika, scenogrāfija, video un foto māksla, apstrāde.
3. Piecas dienas ar 50 bērniem un jauniešiem strādās 12 pedagogi, profesionāli mākslinieki, lai sagatavotu darbus izstādei, izveidotu kustību performances režiju un skatuves scenogrāfiju, noformējumu, tērpu dizainus, kopējo noskaņu, digitālos materiālus.
3.Tiks izveidota 1 izstāde Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā - 12.09..
4. Izstāde Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas telpās (Skolas iela 8, Madona) - 26.09.
5. Noslēguma pasākums, kustību performance- modes skate Madonas novada kultūras centrā - 17.10.
Kvalitatīvie rādītāji:
1.Dalībnieki iegūs praktiskas iemaņas laikmetīgajā mākslā, attīstīs radošo domāšanu un kultūras izpratni, tiks veicināta jaunrade.
2.Tiks veicināta piederības sajūta Vidzemei, sadarbība starp dažādu novadu bērniem un jauniešiem.
3. Projekts iedzīvinās skolas "Zelta fondus" jaunā, laikmetīgā izpausmē.
4. Sabiedrība gūs priekšstatu par bērnu un jauniešu radošumu un laikmetīgās mākslas potenciālu reģionā.
Ilgtspēja
1. Darbnīcu materiāli un metodika tiks dokumentēta un saglabāta turpmākai izmantošanai Madonas mākslas skolā un citu projektu ietvaros.
2. Veidosies jauni kontakti un sadarbības iespējas starp novadu mākslas pedagogiem un institūcijām.
3. Projekts kalpos kā modelis līdzīgiem nākotnes projektiem Vidzemē.
4. Akcentētas Vidzemes novada kultūras un mākslas vērtības.
Pieejamība:
1. Dalība projektā būs bez maksas.
2. Tiks nodrošināti materiāli, ēdināšanas izdevumi, lai bērni no dažādiem Madonas pagastiem, Cēsu mākslas skolas varētu pilnvērtīgi piedalīties.
3. Informācija par projektu un izstādi būs publiski pieejama skolas mājaslapā un sociālajos tīklos.
4. Brīvbiļetes uz projekta aktivitātēm tiks izsniegtas mākslas skolām, lai tās varētu nodot saviem ieinteresētākajiem, motivētākajiem audzēkņiem, pēc saviem ieskatiem.