Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Biedrība “Siguldas Mākslu serpentīns”
Projekta kopējās izmaksas:
8300.00 EUR
Finansējums no VKKF:
3000.00 EUR
Līdzfinansējums:
5300.00 EUR

Kopsavilkums

Netālu no Gaujas, kur upe vēl ir maza tērcīte, dzīvoja Zaķu tante. Saullēktā viņa devās uz savu kalnu sveikt sauli, paklanoties katrai debess pusei. Šo rituālu viņa atkārtoja katru dienu saullēktā un saulrietā.

Dzidrai Zaķei ir 90 gadi. Visu mūžu viņa dzīvoja Dzērbenes pagasta “Vidiņos”, Vidzemē. Kopš 19. gadsimta vidus viņa raksta dienasgrāmatas. Ir saglabājušies viņas bērnības zīmējumi un radītā koka skulptūru kolekcija. “Neprofesionālās mākslinieces zīmējumi, nelielās skulptūras tapušas vairāk kā pusgadsimta garumā. Savā naivajā, bet vienlaikus talantīgajā un elegantajā izpildījumā tie apbur” (G.Evelone).

Dažādi interesanti sadzīves priekšmeti no “Vidiņiem” nodoti Krāmu un seno lietu muzejam Skujenē. Muzeju vada Dzidras Zaķes krustmeita Laila Zeile, kur šobrīd dzīvo arī Dzidra. Dzidras dēls Ilgvars Zaķis ir novadpētnieks, Dzērbenes vēstures interešu kluba „Serben” biedrs.

Projekta rezultātā par unikālu personību Dzidru Zaķi – viņas garo un bagāto mūžu, viņas laikmetu Dzērbenē, Piebalgā, un dzīvi Krāmu un senlietu muzejā, Skujenē sadarbībā ar studiju “CENTRUMS” pēcapstrādei tiks sagatavota dokumentālā filma “Zaķu tante”. Projekta noslēgumā Cēsu novadā tiks organizēta filmas “Zaķu tante” 1.posma prezentācija, tikšanās ar projekta komandu un dalībniekiem.

Projekta novitāte gan Vidzemei, gan filmu mākslas nozarei kopumā ir tajā, ka projektā tiek pārstāvēta mākslas un pētniecības radošā prakse, kas ietver Vidzemes novadpētniecību sadarbībā ar fotogrāfiem Zandu Puči, Armandu Andži un producentu Bruno Aščuku. Filmas “Zaķu tante” 1.posms ir turpinājums VPR atbalstītajai izstādei “Fluvius” Siguldas Jaunajā pilī 2024.gadā, kur tika izstādītas fotogrāfijas, video fragmenti un daļa no Dzidras Zaķes kolekcijas.

Mērķi

Projekta pamatojums (kāpēc nepieciešams īstenot tieši šo projektu):

1. Projektā tiek veicināta Latvijas mākslinieku kvalitatīva radošā darbība un dalība nozīmīgā vizuālās mākslas projektā Latvijā – projektam piesaistīta profesionāla komanda (fotogrāfe Zanda Puče, fotogrāfs Armands Andže, studija “CENTRUMS” - producents Bruno Aščuks, skaņu režisors Uģis Vītiņš un grafiskā dizainere Inta Štrause), radot kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē.

2. Projektā tiek veicināta profesionālās mākslas pieejamība reģionos – projekta īstenošanas vieta ir visa Vidzemes vēsturiskā zeme, īpaši Dzērbene un Skujene, Cēsu novadā, kur klātienē (vieta tiks precizēta) un tiešsaistē plānota filmas “Zaķu tante” 1.posma prezentācija, tikšanās ar projekta komandu un dalībniekiem, attīstot Vidzemes savdabības izzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu.

3. Projekts dod ieguldījumu kultūras mantojuma izpētē – strādājot pie filmas satura tiktu veikta privāto un muzeju arhīvu materiālu izpēte, aktualizējot privāto arhīvu un stāstu saglabāšanu par Dzērbeni, Skujeni un tās apkārtni, cilvēkiem, sadzīvi un tradīcijām. Projekta rezultātā tiktu veikta kultūras mantojuma saglabāšana – audio-vizuālie materiāli par Dzidru Zaķi un viņas laikmetu Dzērbenē un Skujenē tiktu nodoti Piebalgas muzeju apvienībai “Orisāre”, Dzērbenes vēstures interešu klubam „Serben” un Krāmu un seno lietu muzejam. Kultūras mantojuma popularizēšana tiktu veikta projekta publicitātes kampaņas ietvaros, platformā Instagram u.c. kanālos, publicējot stāstus par Dzidru Zaķi.

Mērķu apraksts. Īstermiņa mērķis:

radīt kvalitatīvu un daudzveidīgu mākslas jaundarbu, nodrošinot nepieciešamos materiālus: sagatavot pēcapstrādei dokumentālo filmu “Zaķu tante” – radošu mākslas un cilvēka mijiedarbības atspoguļojumu, veicinot jaunradi Vidzemē.

Ilgtermiņa mērķis:

veicinot Latvijas vizuālās mākslas autoru Zandas Pučes un Armanda Andžes radošo darbību, radīt profesionālu un kvalitatīvu mākslas jaundarbu, saglabājot stāstus par Dzidru Zaķi un rosinot cilvēkus domāt, līdzdarboties un radīt.

2026.gadā plānots veikt filmas pēcapstrādi. Filmas demonstrēšana plānota 2026.gada nogalē Dzērbenē, Piebalgā, Rīgā un citur Latvijā.

Uzdevumi

Projekta apakšmērķi: 

1.Saglabāt stāstus par Dzidru Zaķi un viņas laikmetu Dzērbenē un Skujenē, rosinot cilvēkus domāt, līdzdarboties un radīt.

2.Radīt radošu mākslas un cilvēka mijiedarbības atspoguļojumu filmas “Zaķu tante” 1.posmā, iesaistot vietējo kopienu kultūras piedāvājuma radīšanā sadarbībā ar Dzērbenes vēstures interešu klubu „Serben” un Krāmu un seno lietu muzeju Skujenē.

3.Iesaistīt vietējo kopienu kultūras piedāvājuma patēriņā ar filmu “Zaķu tante” saistītajās aktivitātēs - filmas “Zaķu tante” 1.posma prezentācijā, tiekoties ar projekta komandu un dalībniekiem Cēsu novadā un tiešsaistē.

Projekta uzdevumi, lai sasniegtu projekta apakšmērķus. Filmas “Zaķu tante” sagatavošana pēcapstrādei (1.posms):

Projekta administrēšana.

Filmas koncepcijas izstrāde.  

Darbs pie projekta publicitātes kampaņas. Sabiedrības informēšana, uzmanības piesaiste.

Filmas satura izstrāde. Darbs ar Dzidras Zaķes, Ilgvara Zaķa un Krāmu un seno lietu muzeja arhīvu materiāliem. Materiālu un liecību saglabāšana iespējamajai turpmākai izpētei
Arhīvu materiālu digitalizēšana.
Scenārija uzrakstīšana.
Filmēšana Krāmu un seno lietu muzejā. Intervijas ar Dzidru Zaķi un Lailu Zeili.

Fotografēšana, stikla plašu attīstīšana, digitalizēšana un fotogrāfiju kopēšana. 
Skaņas ieraksts studijā ar Ilgvaru Zaķi.
Montāža.

Skaņas dizains (1.posms).

Filmas grafiskā dizaina izstrāde.

Krāsu korekcija, video faili (1.posms).

Pasākuma organizēšana – projekta prezentācija, tikšanās ar projekta komandu un dalībniekiem.

Projekta atskaites sagatavošana Vidzemes plānošanas reģionam (turpmāk - VPR).

Filmas “Zaķu tante” pēcapstrāde (2.posms - projekta turpinājums 2026.gadā):

Skaņas dizains (2.posms).

Krāsu korekcija, video formātu (DCP) sagatavošana (2.posms).
Filmas demonstrēšana Dzērbenē, Piebalgā, Rīgā un citur Latvijā.

Audio-vizuālo materiālu apkopošana un nodošana sadarbības partneriem – Piebalgas muzeju apvienībai “Orisāre”, Dzērbenes vēstures interešu klubam „Serben” un Krāmu un seno lietu muzejam.

Projekta atskaites sagatavošana Valsts Kultūrkapitāla fondam (turpmāk – VKKF).

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Kā plānots to sasniegt:
Izstrādāt komunikācijas stratēģijas plānu publicitātei un to īstenot, izmantojot izvēlētos informācijas kanālus un centrējot uz identificētajām mērķauditorijām:
1. Kultūrtūrisma entuziasti – cilvēki, kurus interesē ceļošana, amatniecība, vēsture, literatūra un māksla, jo šis ir starpdisciplinārs mākslas projekts.
2. Vietējie iedzīvotāji, kas dzīvo vai dzīvojuši pie Gaujas, Latvijā.
3. Kino, fotogrāfijas un mākslas profesionāļi.
4. Mērķauditorija sociālajos tīklos.

Paredzamie projekta rezultāti

Kas tiks izdarīts projekta rezultātā: dokumentālās filmas “Zaķu tante” sagatavošana pēcapstrādei.

Kas mainīsies:

1. Dažādu kultūras nozaru mijiedarbībā tiktu radītas jaunas kultūras vērtības , nodrošinot nepieciešamos materiālus – pēcapstrādei sagatavota dokumentālā filma “Zaķu tante”. Tas būs mākslinieciski un saturiski augstvērtīgs darbs – radošs mākslas un cilvēka mijiedarbības atspoguļojums. Dzidras Zaķes stāsti tiks apkopoti un cerams, tie rosinās cilvēkus domāt, līdzdarboties un radīt.

2. Veicinot jaunradi Vidzemē un Latvijas vizuālās mākslas autoru Zandas Pučes un Armanda Andžes radošo darbību, radīts profesionāls un kvalitatīvs mākslas jaundarbs – apkopots kultūrvēsturiskas nozīmes materiāls, kas nododams arī sadarbības partneru – tajā skaitā muzeju krājumu vajadzībām. Ar projekta palīdzību tiktu aktualizēta privāto arhīvu un stāstu saglabāšana par Dzērbeni un Skujeni , cilvēkiem, sadzīvi un tradīcijām, veicinot Vidzemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību.

3. Ar mākslas valodas palīdzību kopā ar Cēsu novada iedzīvotājiem tiktu atklātas jaunas kultūrvides un kultūrtūrisma attīstības iespējas, stiprināta identitātes un piederības sajūta.

Kas un ko iegūs:

Projekta ietvaros kultūras piedāvājuma radīšanā un patēriņā tiktu iesaistīta Cēsu novada iedzīvotāju kopiena. Tiktu organizēts informatīvi izglītojošs pasākums visai ģimenei - filmas 1.posma prezentācija, tikšanās ar projekta komandu un dalībniekiem klātienē Skujenē vai Dzērbenē Cēsu novadā (vieta tiks precizēta) un tiešsaistē ar tiešraidi internetā, kas veicinātu kvalitatīva un daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību sabiedrībai Vidzemē.

Skaitliskie rādītāji:

Sagaidāmā filmas mērķauditorija skaitliski no 6000 līdz 10000. Plānotā pasākuma mērķauditorija ~100 cilvēku, kas ietver ~50 apmeklētāju filmas 1.posma prezentācijas dienā klātienē un ~50 skatītāju tiešsaistē.

Kvalitatīvie rādītāji:

Projekta kvalitatīvos rādītājus veido filmas saturs par Dzidru Zaķi un viņas laikmetu Dzērbenē un Skujenē. Ar filmu saistītās aktivitātes – komunikācija internetā un filmas 1.posma prezentācija ir mediācijas process, kurā filma kļūtu saprotamāka un tuvāka skatītājam.