Kopsavilkums
Projekta mērķis ir Kokneses vēsturiskās apkaimes tradicionālo amatu apguve, amata prasmju attīstīšanās izpēte no viduslaikiem līdz mūsdienām, to nozīme kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, veicinot bērnu un jauniešu jaunradi.
Projektā paredzēts apgūt rotu meistara, ādas apstrādes meistara, restauratora - mākslinieka un spēļu dizainera amatu prasmes, veicot izpēti par amata prasmēm, izmantotajiem materiāliem un tradicionālajiem izstrādājumiem laika periodā kopš Kokneses viduslaiku pils būvniecības - 1209.gadā, līdz tās pastāvēšanai, 1701.gadam, Vecbebru muižas pastāvēšanas laikā klasicisma periodā no 19.gs. sākuma - 1905.gadam, vēlāk atjaunota ar jūgenstila elementiem, Kokneses jaunās pils pastāvēšanas laikā - neorenesanses periodā no 1900. - 1920.gadam.
Projekta novitāte ir spēļu dizaina izstrādes nodarbības bērniem un jauniešiem un to vēsturiskā attīstība, tādā veidā popularizējot galda spēļu izmantošanu brīvā laika aktivitātēs.
Projekta ideja balstās uz trīs Vidzemes kultūras programmas 2025 prioritātēm:
- ar Vidzemi saistīta jaunrade;
- tradicionālo zināšanu un amatu prasmju saglabāšanu, praktizēšanu, dokumentēšanu, izpēti, popularizēšanu, pārnesi, kā arī to integrāciju tūrisma aktivitātēs;
- bērnu un jauniešu iesaisti kultūras projektu aktivitātēs un radošajos procesos.
Mērķi
Projekta mērķa grupa ir Bebru pamatskolas bērni un jaunieši, vecumā no 12 - 15 gadiem. Bebru pamatskola ir lielākā pamatskola Aizkraukles novadā ar 107 skolēniem, ar atrašanās vietu lauku reģionā, līdz ar to skolu apmeklē skolēni ar ierobežotām iespējām. 62% skolēnu nāk no daudz bērnu ģimenēm, 56 skolēnu (vairāk kā pusei) dzīvesvieta ir attāli lauku reģioni. Līdz ar to viņiem ir ierobežotas iespējas apmeklēt tuvāko mūzikas skolu, kas atrodas Koknesē, vai mākslas studiju, kur nodarbības ir 13:00 dienā un par augstu samaksu (60 euro/mēnesī). Rotu meistarei ir atsevišķas nodarbības, bet maksa par katru ir no 10 - 20 euro. Ādas apstrādes amatu centrs piedāvā ekskursijas. Vienreizējas nodarbības var izmantot caur "Latvijas skolas somas" projektu, bet tad iztrūkst amata apguves dziļuma.
Projekta ietvaros ir paredzētas 1.5h ilgas nodarbības 14 nodarbību ciklā, sākot ar amata iepazīšanu (izglītība, profesionālās prasmes, pieredze), tā vēsturisko attīstību, gan amata prasmju un instrumentu, izmantojamo materiālu ziņā, gan sabiedrības pieprasījumā pēc amatnieku izstrādājumiem. Vēsturiskā izpēte būs saistīta ar apkārtējo kultūrvēsturisko ēku pastāvēšanas laika posmiem, kuras atrodas Vidzemes vēsturiskajās zemēs, gan ar Hanzas savienības laiku, kad Kokneses apkaimē noritēja dažādu kultūru apmaiņa un ietekme uz kopienas attīstību. Projekta kvalitāti nodrošina nodarbībās iesaistītie vadītāji, kuri ir Kokneses apkaimes iedzīvotāji, meistari ar ilggadēju pieredzi savā arodā:
- Elīnai Māliņai ir doktora grāds mākslas restaurācijā,
- Ieva Minde ir rotu meistare un dizainere, Ugu&uga zīmola īpašniece,
- Kristīne Kāpiņa ir amatu centra "Dunense" vadītāja, ādas apstrādes meistare,
- Ieva Ūtēna ir izstrādājusi piecas spēles (bērniem, pieaugušajiem), ir pieredzējusi dizaina domāšanas pasniedzēja, beigusi Aizkraukles Mākslu skolu.
Kultūrvēstures saglabāšana notiks caur Kokneses apkaimes vēsturisko liecību izpēti, piemēram, Vidzemes tautas tērpa rotu dizains, Vidzemes izcelsmes mākslinieku darbi, gan nodarbībās izmantojot attiecīgā laika perioda materiālus. Projekta rezultāti tiks popularizēti gan ar publicitātes palīdzību, gan ar izstrādāto darbu izstādi Kokneses bibliotēkā un Bebru bibliotēkā, Bebru pamatskolā.
Uzdevumi
Projektā būs četru amatu apguves nodarbības, kas ilgs no 2025.gada 8.septembrim - 15.decembrim, kopā 14 nodarbības, katra 1.5h gara (astroloģiskā stunda). Katrā no nodarbību cikliem ir paredzētas 2 - 5 teorētiskās nodarbības (izglītojoši pasākumi) - vēstures liecību izpēte, amata prasmju attīstīšanās, un 11 - 9 praktiskās nodarbības (meistardarbnīcas), attiecīgajam laika periodam atbilstošu izstrādājumu gatavošana. Nodarbībās ir pieļaujamas atkāpes no oriģinālo materiālu izmantošanas to dārdzības vai pieejamības dēļ (piemēram, kaula pogas vai pusdārgakmeņi).
Katra amata apguves provizoriskais tematiskais plānojums ir pievienots pielikumos. Katra amata apguves laikā plānoto izstrādājumu skaits atšķiras. Plānota 4 spēļu izstrāde, 6 rotu izstrāde (3 kaklarotas dažādu laika periodu, 2 rokassprādzes, atslēgu piekariņš) restauratora darbnīcā (3 restaurēti priekšmeti un vismaz 3 gleznojumi), ādas apstrādes darbnīcā - 5 dabīgās ādas izstrādājumi, no kuriem viena ir paša rokām šūta un ar giljotīnu apgriezta grāmata ādas vākos. Turklāt katram skolēnam paliek savs instrumentu komplekts, ar ko strādāt mājās patstāvīgi.
Pēc nodarbību beigām tiks rīkota gatavo izstrādājumu izstāde.
Šie uzdevumi palīdzēs sasniegt projekta mērķi
Ieguvēji un mērķauditorija
Tiešā mērķa grupa ir 40 - 45 Bebru pamatskolas skolēni, vecumā no 12 - 15 gadiem. 50% no skolēniem būs jaunieši ar ierobežotām iespējām - attālo lauku reģionu dzīvesvieta, ekonomiskie šķēršļi, daudzbērnu ģimenes.Katra meistara darbnīcā optimālais dalībnieku skaits 10 - 15 skolēni. Septembra pirmajā nedēļā tiks izsūtīta informatīvā vēstule vecākiem. Pieteikšanās saraksts būs pieejams pie direktores, vietas tiks aizpildītas prioritārā secībā, prioritāri iekļaujot jauniešus ar ierobežotām iespējām
Paredzamie projekta rezultāti
Skolā darbojas vēsturnieku pulciņš, kurš uzglabās informatīvos materiālus par amatu prasmju attīstības izpēti un laika periodiem (viduslaiki - mūsdienas) atbilstošiem izmantotajiem materiāliem, izstrādājumu dizainu. Vēsturnieku pulciņš veido patstāvīgas izstādes skolas telpās.
Bērnu un jaunieši apgūtās prasmes restauratora - mākslinieka, rotu un ādas apstrādes darbnīcās varēs izmantot patstāvīgi mājās, par cik katram paliks savs meistara darba rīku komplekts. Spēļu izstrādes darbnīcās bērni un jaunieši attīstīs savas jaunrades spējas, radošo domāšanu un uzņēmējspējas - jaunu ideju realizēšanā.
Izstrādātās spēles paliks skolā un tās varēs izmantot skolas pasākumos.
Kvantitatīvie rādītāji:
- 40 - 45 bērni un jaunieši apgūs amatu aroda prasmes, izglītojošās un praktiskās nodarbībās, izzinās Vidzemes - Kokneses apkaimes kultūrvēsturi, attīstības periodus un raksturīgākās iezīmes amata izstrādājumos;
- tiks izstrādātas 4 jaunas spēles, 5 dabībās ādas izstrādājumi, 6 rotas un 6 mākslas vai dizaina priekšmeti, balstoties uz kultūrvēsturisko liecību izpētes;
- tiks veiktas vismaz 7 publicitātes (projektu uzsākot, projektu noslēdzot, publicitāte par meistariem, publicitāte par izstādēm, un 3 ikmēneša publicitātes).