Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Gulbenes novada bibliotēka, Gulbenes novada pašvaldība
Projekta kopējās izmaksas:
930.00 EUR
Finansējums no VKKF:
780.00 EUR
Līdzfinansējums:
150.00 EUR

Kopsavilkums

Projekta mērķis ir veicināt Gulbenes novada amatniecības tradīciju saglabāšanu un popularizēšanu, izmantojot publisko bibliotēku kā starpnieku starp amatniekiem un sabiedrību. Projekta gaitā tiks aktualizēta un apkopota informācija par vietējiem amatniekiem un amatniecības vēsturi, veidojot rakstus, kas būs pieejami bibliotēkas mājaslapā un interesantākie fakti, attēli bibliotēkas Āra lasītavā vizuāli uzskatāmā veidā.

Praktiskās darbnīcās bērni, jaunieši un pieaugušie apgūs tradicionālās amata prasmes – grebšanu, pīšanu, rotaļlietu izgatavošanu un senās rotaļu tradīcijas. Bibliotēkas rīkotās nodarbības ar pieredzējušiem amatniekiem ļaus izgatavot klūgu zvaigznītes, sviesta nazīšus un dūceņus, kā arī kopīgi izdzīvot Annas dienas rotaļas un dančus. Darbnīcas notiks sadarbībā ar vietējiem amatniekiem no Druvienas latviskās dzīvesziņas centra, “Rubenis WoodWork”, ievadnodarbība par senajiem amatiem ar Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem.    

Īpaša uzmanība tiks veltīta jauniešu iesaistei, dodot iespēju veidot video par senajām amata prasmēm un izstrādājumu tapšanas procesu.

Projekta rezultātā tiks veicināta sabiedrības izpratne par vietējo kultūras mantojumu, tā saglabāšanu un tālāk nodošanu nākamajām paaudzēm, vienlaikus stiprinot Gulbenes novada identitāti un vietējo kopienu iesaisti kultūras procesos.

Mērķi

Publiskās bibliotēkas Latvijā joprojām ieņem būtisku lomu nacionālās identitātes veidošanā, izceļot vietējās novada vērtības – cilvēkus, kā arī kultūras un vēstures mantojumu. Ja sendienās amatu prasmes tika nodotas no paaudzes paaudzē, tad mūsdienās bibliotēka var kļūt par lielisku starpnieku starp amatniekiem un iedzīvotājiem, veicinot zināšanu un prasmju saglabāšanu, praktizēšanu un popularizēšanu.

Īstenojot šo projektu, pirmkārt, aktualizēsim Gulbenes novada publiskajās bibliotēkās novadpētniecības krājumos esošo informāciju par vietējiem amatniekiem un amatniecību. Izzināsim, kādi amatnieki darbojušies pirms simts gadiem Gulbenes pusē? Iegūtā informācija tiks apkopota rakstos, kas būs publicēti bibliotēkas mājas lapā. Ar interesantākajiem faktiem ikviens varēs iepazīties bibliotēkas Āra lasītavā, vizuāli uzskatāmā un videi piemērotā veidā.

Otrkārt, bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem būs iespēja piedalīties vietējo amatnieku darbnīcās, apgūstot tradicionālās prasmes - grebšanu, pīšanu, kā arī rotaļu tradīcijas un rotaļlietu izgatavošanu. Bibliotēkas Ārā lasītavā kopā ar pieredzējušiem amatniekiem tiks veidotas klūgu zvaigznītes, sviesta nazīši, dūceņi, kā arī kopīgi izdzīvotas Annas dienas rotaļas un danči.

Treškārt, īpaša uzmanība tiks pievērsta amatu prasmju nodošanai jauniešu vidū – šim nolūkam taps radošs eksperiments, kurā jaunieši veidos video par senajām amata prasmēm un izstrādājumu gatavošanas procesu.

Projektā īstenotās aktivitātes veicinās Vidzemes kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, īpaši izceļot Gulbenes novada amatniecības tradīcijas.

 

Uzdevumi

Informācijas izpēte un apkopošana. Apzināt un aktualizēt Gulbenes novada publisko bibliotēku novadpētniecības krājumā esošo informāciju par vietējiem amatniekiem un amatniecības tradīcijām. Sagatavot rakstus un publicēt tos bibliotēkas mājaslapā, nodrošinot plašāku piekļuvi sabiedrībai. Izstrādāt informatīvu materiālu par interesantākajiem faktiem, kas būs pieejams vizuāli uzskatāmā veidā Āra lasītavā.

Amatniecības darbnīcu organizēšana. Sadarboties ar vietējiem amatniekiem un nodrošināt praktiskas darbnīcas dažādām vecuma grupām – bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Piedāvāt iespēju apgūt tradicionālās amatu prasmes Āra lasītavā.   

Jauniešu iesaiste un zināšanu pārnese. Izveidot jauniešu komandu, kas dokumentēs seno amata prasmju norisi. Tiks veidoti nelieli, 2-3 minūtes gari video par senajām amatniecības tehnikām un izstrādājumu gatavošanas procesu. Publiskot izveidotos video, lai veicinātu amatniecības popularizēšanu un jauniešu aktīvu iesaisti kultūras mantojuma saglabāšanā.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekts sniegs ieguvumus gan vietējai kopienai, gan plašākai sabiedrībai, veicinot zināšanu nodošanu un jaunu prasmju apguvi. Galvenā mērķauditorija ir ģimenes ar bērniem, tajā pašā laikā darbnīcās var ņemt dalību arī ikviens cilvēks no jebkuras pasaules malas. Projekts nodrošinās iespēju vietējiem amatniekiem dalīties ar savām zināšanām un prasmēm, popularizējot savu darbu. Ikviens interesents varēs piekļūt izpētes materiāliem un video saturam bibliotēkas mājaslapā un sociālajos tīklos.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta īstenošanas rezultātā tiks sasniegti konkrēti skaitliskie un kvalitatīvie rādītāji:

  • Izpētīti Gulbenes novada 18 publisko bibliotēku novadpētniecības krājumi, Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālie avoti (periodika.lv, digitalabiblioteka.lv) un sagatavoti 3 raksti par Gulbenes puses vietējo amatniecību.
  • Āra lasītavā izvietots informatīvs materiāls ar vizuāli uzskatāmākajiem faktiem.
  • Notiks 4 darbnīcas dažādām vecuma grupām – bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Dalībnieki apgūs vismaz 4 tradicionālās prasmes: grebšanu, pīšanu, rotaļlietu izgatavošanu un seno rotaļu spēlēšanu. Darbnīcās tiks izgatavoti vismaz 100 priekšmeti – klūgu zvaigznītes, sviesta nazīši, dūceņi.
  • Izveidota jauniešu komanda (2-3 dalībnieki), kas dokumentēs seno amatu prasmes. Tapuši vismaz 5 video (2–3 min.) par dažādām amatniecības tehnikām, kas tiks publicēti bibliotēkas Youtobe kontā un sociālajos tīklos.
  • Digitālais saturs (raksti un video) tiks saglabāts bibliotēkas mājaslapā un būs pieejams neierobežoti.