Kopsavilkums
Graffito - jauniešu labbūtības konteksti ielu mākslā ir starpdisciplinārs projekts, ar mērķi analizēt graffito kā jauniešu pašizpausmes rīku un tā ietekmi uz vietējo kopienu, un labbūtību. Projekts tiek realizēts Valmierā, kur pētnieki un mākslinieki sadarbojas ar jauniešiem vecumā no 13-17 gadiem, lai izprastu, kā graffito var atspoguļot sociālo vidi un ietekmēt piederības sajūtu. Projekta novativitāte izpaužas mākslā balstītā pētniecības metodoloģijā, kas tiek izmantota graffito interpretācijā. Jauniešu aktīva iesaiste pētījuma procesā ietver radošās darbnīcas, datu analīzi un interaktīvās izstādes veidošanu Valmieras pilsētvidē. Projekta ietvaros tiek izmantotas iepriekš testētas metodes, kas pārbaudītas LKA pilotprojektā, pielāgojot tās vietējai specifikai un starptautiskajai perspektīvai, sadarbojoties ar amerikāņu mākslinieku Mike Saijo. Projekta izstrādes posmi ietver pētnieciski māksliniecisku darbnīcu ciklu, kurā jaunieši kopā ar māksliniecēm un pētniekiem reflektē par graffito lomu un nozīmi sabiedrībā. Projekta noslēgumā tiks organizēta interaktīva izstāde un papildinošs notikumu cikls, kas prezentēs pētījuma rezultātus, aicinot sabiedrību aktīvi iesaistīties un radot jaunas diskusijas par graffito vietu urbānajā vidē, un kultūras mantojumā. Projekts piedāvā jaunu skatījumu uz graffito kā kultūras fenomenu un sociālās identitātes veidošanas rīku, kas var veicināt konstruktīvas pārmaiņas urbānajā plānošanā un jauniešu iesaistē vietējās kopienas aktivitātēs.
Mērķi
Projekts atbilst programmas mērķim, sniedzot ieguldījumu Valmieras urbānā mantojuma pētniecībā un jaunu sadarbības modeļu veicināšanā. Graffito kā fenomens ir novērojams vairumā Pasaules pilsētu. Kā LKA pilotprojekta realizēšanas gaitā tika secināts, ka tas var tikt izmantots, kā zināšanu nodošanas un dažādu laiku sabiedrības analīzes rīks, tādēļ graffito pētniecība Valmieras pilsētvidē sniedz izpratni par autoru pašizpausmes modeļiem un sociālajiem procesiem. Tādejādi iegūstot gan mūsdienīgu, gan vēsturisku ieskatu Valmieras vietējās kopienas graffito izpausmēs, kas pētniecības gaitā tika dokumentētas un analizētas sociālā un labbūtības kontekstā.
Projekta galvenais mērķis ir iepazīt un izprast graffito kultūras nozīmi jauniešu sociālajā vidē, sekmējot izpratni par mākslu kā pašizpausmes un sociālās līdzdalības veidu. Projekts stiprina Valmieras lokālās kopienas iesaisti, veicinot dialogu starp paaudzēm un akcentējot jauniešu labbūtību. Projekta īstenošanas gaitā tiek organizēts pētnieciski - radošu darbnīcu cikls, kurā mākslinieces Gundega Evelone, Eva Vēvere, Laura Prikule un pētnieki, sadarbojas ar Valmieras Viestura vidusskolas 8B un 10A klases skolēniem, veicinot autentisku jauniešu līdzdalību un jaunu alternatīvu izglītības formu praksi. Šīs darbnīcas ne tikai sniedz iespēju izpausties radoši, bet arī veicina kritisko domāšanu par urbānās telpas nozīmi un pašizpausmes veidiem.
Projekta ilgtermiņa ieguvumi ietver jaunu starpdisciplināru sadarbības formu attīstību starp māksliniekiem, pētniekiem un vietējo kopienu. Tā sekmē jaunu mākslas un izglītības iniciatīvu rašanos, stiprina jauniešu piederības sajūtu vietējai kultūrvidei un veicina laikmetīgās mākslas integrāciju izglītības un sociālās attīstības procesos.
Uzdevumi
- Organizēt un īstenot trīs mākslinieču – Gundegas Evelones, Evas Vēveres un Lauras Prikules - radošo darbnīcu ciklus ar Valmieras Viestura vidusskolas 8B un 10A klasēm (no kurām 2 ir jau realizētas)
- Stimulēt jauniešu radošo pašizpausmi un iesaistīt mākslas darbu veidošanā, kas tiks eksponēti izstādē
- Izstrādāt un producēt interaktīvu izstādi Laikmetīgās mākslas telpā "Kurtuve", kas tiks balstīta iegūtajās konkrētajai vietai raksturīgajās zināšanās, apvienojot darbnīcu un pētniecības rezultātus, kā arī sniedzot plašākai sabiedrībai iespēju iepazīt graffito, kā mākslas un sociālās mijiedarbības veidu.
- Veidot izstādi papildinošu publisko notikumu ciklu, tostarp skaidrojošos materiālus, Valmieras Graffito ceļvedi un digitālo saturu par graffito kultūru un tās nozīmi mūsdienu sabiedrībā
- Organizēt diskusijas, radošās darbnīcas un tūres, kas papildina izstādes saturu un veicina sabiedrības izpratni par graffito fenomenu
- Sagatavot un publicēt izglītojošus materiālus par izstādes saturu, graffito kultūras aspektiem un tās ietekmi uz jauniešu pašizpausmi un labbūtību
- Dokumentēt izstādes un publisko notikumu procesu un rezultātus nākotnes pētījumiem un izglītības nolūkiem
- Nodrošināt projekta rezultātu un izstādes atspoguļojumu Latvijas Kultūras akadēmijas, Valmieras Viestura vidusskolas, Valmieras pašvaldības un Laikmetīgās mākslas telpas "Kurtuve" oficiālajos komunikācijas kanālos, veicinot ilgtermiņa pieejamību un sabiedrības informētību
Lai nodrošinātu kvalitatīvu projekta norisi un sasniegtu izvirzītos rezultātus, būtiska ir cieša sadarbība starp projekta īstenošanā iesaistītajām organizācijām – Latvijas Kultūras akadēmiju, Valmieras Viestura vidusskolu, Valmieras pašvaldību un Laikmetīgās mākslas telpu "Kurtuve". Katrai organizācijai ir izraudzīta vadošā persona, kas veiks koordinējošo darbu un uzraudzīs pilnvērtīgu iesaisti, un pienākumu izpildi projektā.
Radošo darbnīcu un izstādes publisko notikumu provizoriskā programma/nodarbību plāns pievienots projekta pieteikuma pielikumā.
Ieguvēji un mērķauditorija
Humanitāro un mākslas zinātņu studenti un pētnieki
Valmieras novada un Vidzemes reģiona jaunieši
Valmieras novada un Vidzemes reģiona iedzīvotāji – Valmieras viesi un tūristi, kultūras patērētāji. (izstāde un to papildinošie publiskie notikumi norisināsies paralēli ievērojamiem novada un reģiona pasākumiem - Valmieras Pilsētas svētki un Valmieras Teātra festivāls, kuri ikgadēji piesaista plašu publiku)
Paredzamie projekta rezultāti
Kvalitatīvie rezultāti:
- Veicināta jauniešu izpratne par graffito kā pašizpausmes un urbānās kultūras daļu, stiprinot viņu radošās izpausmes un sociālo līdzdalību.
- Attīstīta un dažādota Valmieras kultūrvide, pievēršot uzmanību urbānās mākslas nozīmei un tās ietekmei uz sabiedrību.
- Sekmēta dialoga veidošanās starp dažādām paaudzēm, stiprinot kopienas saliedētību un līdzdalību mākslas procesos.
- Pilnveidota izglītības metodoloģija, piedāvājot jaunas pieejas, kas integrē pētniecību, mākslu un jauniešu labbūtību.
- Radīti jauni, pētniecībā balstīti mākslas darbi, kas ilustrē jauniešu skatījumu uz graffito un tā funkcionalitāti sabiedrībā.
- Nodrošināta ilgtermiņa pieejamība projekta rezultātiem, veidojot publikācijas un organizējot interaktīvu izstādi, kas ļauj apmeklētājiem iesaistīties mākslas radīšanas procesā.
Kvantitatīvie rezultāti:
- Dokumentētas un analizētas vismaz 30 graffito atrašanās vietas Valmieras pilsētvidē.
- Sagatavotas un publicētas vismaz 3 populārzinātniskas publikācijas par graffito, jauniešu labbūtību un urbānās mākslas nozīmi.
- Organizētas vismaz 6 radošās darbnīcas ar Valmieras jauniešiem, iesaistot dažādus māksliniekus un pētniekus.
- Realizēta interaktīvā izstāde Laikmetīgās mākslas telpā "Kurtuve", kas atspoguļo projekta secinājumus un jauniešu mākslinieciskās izpausmes.
- Projekta rezultāti atspoguļoti un izplatīti Latvijas Kultūras akadēmijas, Valmieras Viestura vidusskolas un Valmieras pašvaldības oficiālajos komunikācijas kanālos.