Kopsavilkums
Purvīša muzejs turpina attīstīt Jauno mākslinieku balvas "PAVASARIS" ieceri – unikālu jaunrades un izglītības notikumu, kas iedvesmots no Vidzemē dzimušā ainavista Vilhelma Purvīša vērtībām: Daba. Daile. Darbs. Šis projekts nostiprina Vidzemi kā radošas izcilības un kultūrizglītības reģionālu centru, kur laikmetīgā māksla satiekas ar kultūras mantojumu.
-
gada sezonā projekts paplašinās savu mērogu, aptverot visas Latvijas profesionālās mākslas vidusskolas un piedāvājot 40 jaunajiem talantiem iespēju strādāt Vidzemes paugurainē – ainavā, kas ir gan Latvijas kultūras kanona vērtība, gan dzīva iedvesmas telpa.
Plenērs norisināsies Vilhelma Purvīša dzimtas mājvietā “Vecjauži”, Zaubē, kur daba un kultūra savijas vienotā pieredzē. Jaunieši piedalīsies divu dienu meistarklasēs, ko vadīs izcili profesionāļi: Dr.art. Ansis Rozentāls, Dr.art. Sandra Strēle, Asoc.prof. Kristians Brekte un mūziķis,TV cilvēks Jānis Holšteins-Upmanis.
Plenēra kulminācija – brīvdabas izstāde Vidzemes ainaviskajā telpā – kļūs par apliecinājumu reģiona radošajam potenciālam. Projekts noslēgsies ar apbalvošanu, skatītāju balsojumu un kataloga izdošanu, kas dokumentē tapušos darbus un pieredzi.
“PAVASARIS” veicina Vidzemes kā laikmetīgas un iekļaujošas kultūrtelpas attīstību, sniedzot jaunajiem māksliniekiem iespēju augt profesionāli un vienlaikus stiprinot sabiedrības izpratni par ainavu kā kultūras vērtību. Šis notikums iezīmē Vidzemi ne tikai kartē, bet arī Latvijas kultūras nākotnē.
Mērķi
Projekts "PAVASARIS 2025" ir nozīmīgs ieguldījums kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamības nodrošināšanā Vidzemes vēsturiskajā zemē, īpaši reģionos ārpus pilsētu centriem. Plenērs un izstāde tiek organizēta Vilhelma Purvīša dzimtas mājvietā “Vecjauži”, Zaubes pagastā, kas jau trešo gadu kļūst par satura bagātu un ilgtspējīgu jaunrades platformu. Šeit mākslas un kultūras norises veicina vietas potenciāla aktivizēšanu, padarot ainavisku lauku vidi par radošu centru.
Projektā uzsvars tiek likts uz Vidzemei raksturīgās ainavas izzināšanu, saglabāšanu un interpretāciju mākslā, stiprinot tās nozīmi kā Latvijas kultūras kanona vērtību. Jaunieši plenērā strādā ar ainavu kā mākslas žanru, vienlaikus iemācoties skatīties uz apkārtējo vidi ar pētniecisku un estētisku skatienu. Vidzemes paugurainē tapušos darbus var uzskatīt gan par laikmetīgu liecību, gan par radošu reģiona portretu.
Plenērs ietver arī meistarklases ar četriem izciliem profesionāļiem, stiprinot jauno mākslinieku profesionālo izaugsmi un iedvesmojot viņus ilgtermiņa radošam darbam Latvijā. Šis ir arī viens no retajiem notikumiem, kas apvieno visas profesionālās mākslas vidusskolas, tādējādi pozicionējot Vidzemi kā mākslas izglītības un sadarbības centru.
Tāpat projektā tiks īstenota plaša sabiedrības iesaiste, tostarp caur izstādes apmeklējumu, balsošanu, mediju klātbūtni un sadarbību ar vietējiem iedzīvotājiem. Tas kļūst par sabiedrības un kultūras kopradīšanas piemēru, kur vietējā ainava un māksla savienojas laikmetīgā notikumā, kas stiprina Vidzemes identitāti, piederības sajūtu un kultūras dzīves kvalitāti.
Bez šāda notikuma Vidzeme riskētu zaudēt iespēju būt par nozīmīgu laikmetīgas mākslas un jauno talantu platformu – īpaši lauku reģionos, kur šādas iniciatīvas būtiski ietekmē gan jauniešu profesionālo motivāciju, gan reģiona kultūrtelpas dzīvotspēju. “PAVASARIS” ir pārliecinošs piemērs, kā kultūra var atdzīvināt vietu, stiprināt reģionālo pašapziņu un nest Vidzemes vārdu plašākā mākslas kontekstā.
Uzdevumi
1. Sagatavošanās posms (maijs): tiks noslēgti sadarbības līgumi ar visām sešām Latvijas profesionālajām mākslas vidusskolām, kā arī plenēra norises partneriem. Tiks izstrādāts detalizēts komunikācijas plāns un izveidoti informatīvie materiāli. Paralēli tiks koordinēta nepieciešamo materiālu sagāde, naktsmītņu un ēdināšanas nodrošināšana, tehniskās komandas plānojums un izstādes koncepta izstrāde.
2. Plenēra posms (jūnijs): plenērs norisināsies “Vecjaužos” – Vilhelma Purvīša dzimtas mājvietā. 40 jaunie mākslinieki no visas Latvijas strādās Vidzemes ainaviskajā vidē, piedaloties lielformāta ainavas glezniecībā. Plenēra sākumā notiks divu dienu meistarklases, ko vadīs 4 profesionāli mākslinieki – Ansis Rozentāls, Sandra Strēle, Kristians Brekte un Jānis Holšteins_Upmanis. Plenērs tiksrūpīgi dokumentēts foto un video formā, īpaši akcentējot darba procesu (Mārtiņš Lablaiks)
3. Izstādes tapšana, PAVASARA rituāls un digitālā platforma (jūnijs–jūlijs):
Plenēra noslēgumā – 15. jūnijā – notiks “PAVASARA” izstādes priekšatklašanas diena. Visi darbi tiks sanesti vienuviet, un katrs jaunais mākslinieks prezentēs savu veikumu līdzdalībniekiem, pedagogiem un vecākiem. Šis siltais noslēgums, ko pavada tēja, cepumi un burbuļi, kalpo kā iekšēja priekšatklāšana pirms izstādes tehniskās iekārtošanas.
Pēc tam notiks pilnvērtīgas brīvdabas izstādes izveide: darbu nostiprināšana, anotāciju sagatavošana, drukāšana un izvietošana. Paralēli tiks izstrādāta digitālā izstādes platforma, kurā notiks skatītāju balsošana, kā arī veidota interaktīva digitāla spēle, kas balstīta uz izstādes darbiem un paredzēta bērnu un jauniešu auditorijai (Elizabete Pavlovska), izstādes māksliniece ir Patricija Brekte Pannetje
4. Noslēguma posms (jūlijs–oktobris):
No 1. jūlija, līdz ar izstādes atklāšanu, Purvīša muzeja mājaslapā notiks skatītāju simpātiju balsošana. Septembrī darbus vērtēs žūrija, ko veidos dažādu nozaru profesionāļi -mākslinieki, kuratori, rakstnieki un izglītības pārstāvji.
4. oktobrī tiks pasniegtas balvas laureātiem, noslēdzot projektu ar svinīgu ceremoniju un rezultātu izvertēšanu apkopošanu un arhīva nodošanu muzeja pētnieciskajam arhīvam.
Ieguvēji un mērķauditorija
Tiešie ieguvēji – 26 jaunieši no visas Latvijas attīsta mākslinieka prasmes plenērā, 10 mākslas skolui skolotāji gūst profesionālu pieredzes apmaiņu Vidzemes ainavā.
Sekundārie – vietējā kopiena iesaistās kultūras norisēs, sabiedrība piedalās izstādes aktivitātēs, Purvīša muzejs dokumentē bērnības vietas laikmetīgā formā un stiprina identitāti.
Paredzamie projekta rezultāti
Kvantitatīvie rādītāji:
– Plenērā piedalīsies 30 audzēkņi no visām Latvijas profesionālajām mākslas vidusskolām
– Piedalīsies 10 skolotāji
– Tiks īstenotas 4 meistarklases ar profesionāliem māksliniekiem
– Tapināti un prezentēti 30 lielformāta plenēra darbi
– Tiks izveidota brīvdabas izstāde “Vecjaužos” 30 darbi.
– Notiks 3 izstādes norises posmi: iekšējā prezentācija, publiskā atklāšana, digitālā dokumentācija
– Organizētas 3 balsošanas veidi – skatītāju balsojums tiešsaistē, žūrijas vērtējums un neatkarīgais vietējo iedzīvotāju kopienas vērtējums
– Tiks izplatīti 100 drukāti izstādes katalogi + digitālā versija
– Plānoti vismaz 1500 izstādes apmeklējumi klātienē, vismaz 1500 digitālajā vidē
– Publicēti vismaz15 ieraksti sociālajos tīklos + 3 preses relīzes
– Vismaz 10 sadarbības partneri: skolas, mākslinieki, sponsori, pašvaldība
Kvalitatīvie rezultāti:
– Jaunieši attīsta radošās un profesionālās prasmes, piedaloties reāla mēroga mākslas procesā
– Skolotāji gūst pieredzes apmaiņu un atgriežas savās skolās ar jauniem metodiskiem impulsiem
– Purvīša muzejs nostiprina identitāti kā mūsdienīga kultūrtelpa un pētniecības punkts
– Sabiedrība tiek iesaistīta caur interaktīvu līdzdalību un piekļuvi ainavā balstītai laikmetīgai mākslai
– Digitālā balsošana un spēle aktivizē bērnu un jauniešu auditoriju
– Dokumentētas un aktualizētas Vilhelma Purvīša bērnības vietas laikmetīgā valodā
– Vietējā kopiena gūst pieredzi, pašapziņu un iespēju būt par daļu no kultūras procesa
– Projekts sekmē ainavas uztveres un mākslas vērtību sasaisti izglītībā
– Izveidota bāze nākotnes sadarbībām, formātiem un pēctecībai
Projekta rezultāti būs gan tūlītēji – redzami izstādē, katalogā un sociālajos tīklos –, gan ilgtermiņa, nostiprinot kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē.