Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Cēsu novada pašvaldības iestāde "Kultūras pārvalde"
Projekta kopējās izmaksas:
11300.00 EUR
Finansējums no VKKF:
4450.00 EUR
Līdzfinansējums:
6850.00 EUR

Kopsavilkums

Projekts “Ēdienkartē dzeja” paredz organizēt dzejas dienu pasākumus Cēsu pilsētvidē, lai vairotu Cēsu un Vidzemes iedzīvotāju interesi par dzeju, parādītu to kā iekļaujošu un demokrātisku mākslas formu, kas pieejama ikvienam un jebkur. Pasākumu norise plānota 2025.gada 6. un 7.septembrī. Sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību 6.septembrī plānots organizēt īpašu “literatūras vilcienu” no Rīgas uz Cēsīm, kur dažādos vagonos noritēs Latvijā zināmu autoru dzejas lasījumi – tas kļūs par savdabīgu tiltu starp literātiem Rīgā un Vidzemē.

Vakara programmā paredzēts pasākums “Dzejas pusnakts – Rainim 160” brīvā dabā, uz Raiņa ielas Cēsīs sadarbībā ar biedrību "Dzejas pusnakts", kur jaunieši un dažādu paaudžu dzejnieki vienosies kopīgās dzeju un deju mākslinieciskās izpausmēs, veltot arī uzmanību ievērojamā dzejnieka Raiņa 160.jubilejai. 

Savukārt 7. septembrī Vienības laukumā gaidāms aizraujošs dzejas pasākums ģimenēm ar bērniem, kur līdztekus bērnu dzejas lasījumiem norisināsies arī repa pantu veidošanas darbnīca ar Latvijā zināmu repa mūziķi. Apmeklētāji varēs līdzdarboties “Burtiņu zupiņas” vārīšanā, rakstīt krītiņdzejoļus uz asfalta un izpausties “RAKSTĀMmašīnas sveicienu darbnīcā”. Plānots, ka pasākumā līdz ar "parastajiem" dzejniekiem un mūziķiem uzstāties tiks aicināti arī mākslinieki ar īpašām vajadzīgām (vājredzīgā dzejniece Laima Mūrniece un neredzīgais dziedātājs Antons Sņegovs). Īpaša uzmanība tiks veltīta kopīgai lasīšanai ar Cēsu neredzīgās bibliotēkas darbiniekiem un lasītājiem, parādot, ka dzeja un grāmatas var būt arī bez burtiem un var lasīt no apakšas uz augšu (Braila rakstā), tādejādi rosinot dialogu par literatūras pieejamību un iekļaujošu kultūrtelpu. 

 

 

Mērķi

Projekts “Ēdienkartē dzeja” būtiski veicinās kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūras pieejamību Vidzemes vēsturiskajā zemē, jo tas atvedīs uz Cēsīm un reģionu pazīstamus rakstniekus, dzejniekus un mūziķus, radot plašai sabiedrībai atvērtu, radošu platformu dzejas un citu mākslas žanru sastapšanai. Ar īpaši organizēto “literatūras vilcienu” un pasākumiem, kas plānoti pilsētas ielās un laukumos, dzeja “iznākss no telpām”, kļūstot pieejama ikvienam interesentam – gan jauniešiem, gan ģimenēm ar bērniem, gan senioriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.  Turklāt sadarbība ar vietējiem iedzīvotājiem, organizācijām un bibliotēkām veicinās vietējo kultūras kopienu saliedētību un jaunu kultūras vērtību rašanos, tādējādi ilgtermiņā stiprinot Vidzemes reģiona unikalitāti un literāro dzīvi.

Uzdevumi

  • Literatūras vilciena organizēšana: Sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību tiks organizēts īpašs vilciena reiss no Rīgas uz Cēsīm 2025. gada 6. septembrī, kura laikā vagonos norisināsies dzejas lasījumi un sarunas ar autoriem.

  • Pasākuma “Dzejas pusnakts – Rainim 160” organizēšana: sadarbībā ar biedrību "Dzejas pusnakts" izveidot jauniešiem un dažādu paaudžu dzejniekiem, kā arī dīdžejiem veltītu platformu uz Raiņa ielas Cēsīs, kur literatūra un mūzika savstarpēji mijiedarbosies, radot iedvesmojošu un neierastu dzejas un deju pieredzi.

  • Ģimenēm un bērniem veltītā dzejas pasākuma organizēšana: sadarbībā ar Cēsu Centrālo bibliotēku un Cēsu neredzīgo bibliotēku noorganizēt bērnu dzejas lasījumus un literāri radošas aktivitātes: repa pantu veidošanas darbnīcu kopā ar Latvijā zināmu repa mākslinieku, “Burtiņu zupiņu”, krītiņdzejoļu rakstīšanu uz asfalta, “RAKSTĀMmašīnas sveicienu darbnīcu”, kopā lasīšanu, kā arī skatuves programmu ar dzejas lasījumiem un muzikāliem priekšnesumiem.

  • Publiskās komunikācijas un mārketinga kampaņa: izveidot mērķtiecīgu informatīvo kampaņu sociālajos tīklos, vietējā un reģionālajā presē, lai piesaistītu plašu sabiedrības uzmanību un mudinātu iedzīvotājus iesaistīties pasākumos.

  • Brīvprātīgo iesaiste: Nodrošināt iespēju Cēsu novada jauniešiem iesaistīties projektā kā brīvprātīgajiem, kuri palīdzēs gan organizatoriskajos darbos, gan norises vietās, vienlaikus veicinot sabiedrības iesaisti un paplašinot projekta atpazīstamību.

  • Projekta izvērtēšana un atskaišu sagatavošana.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta ietvaros plānotie dzejas pasākumi ir samērā dažādi, līdz ar to plānots aptvert plašu mērķauditoriju - ģimenes ar bērniem, jauniešus, vidējo paaudzi, seniorus, gan tos, kas jau pieskaitāmi pie dzejas mīļotājiem, gan tos, kam tā, iespējams, būs pirmā satikšanās ar dzeju, ejot garām Raiņa ielai vai Vienības laukumam. Plānots, ka projekta "Ēdienkartē dzeja" pasākumus kopumā varētu apmeklēt 3500 līdz 4000 apmeklētāji. Mērķauditoriju plānots uzrunāt interneta vidē, caur bibliotēkām u.c.

Paredzamie projekta rezultāti

Plānots, ka projekta “Ēdienkartē dzeja” pasākumus divu dienu garumā apmeklēs aptuveni 3500 - 4000 apmeklētāji, tostarp Cēsu un Vidzemes reģiona iedzīvotāji, literatūras profesionāļi un interesenti no visas Latvijas. Sadarbība ar pazīstamiem autoriem un mūziķiem, kā arī projekta visaptverošā publicitāte veicinās augstu atpazīstamību, nodrošinot plašu sabiedrības iesaisti dažādās vecuma un mērķa grupās.