Kopsavilkums
Projekta ietvaros plānotas teorētiskas un praktiskas nodarbības dažādu materiālu krāsošanā ar dabas materiāliem - sēnēm un ķērpjiem.
Drabešu muižas Amatu mājā tiks apgūta dzijas krāsošana ar sēnēm un ķērpjiem, koka beicēšana ar sēņu pigmentu un nokrāsotā materiāla izmantošana aušanā, adīšanā un koka rotu izgatavošanā.
Plānotas teorētiskās nodarbības - iepazīšanās ar krāsošanai izmantojamām sēnēm un ķērpjiem, krāsu mācība, iepazīšanās ar šatiera segu tradīciju Vidzemē un praktiskās nodarbības - ekspedīcija dabā un krāsojamā materiāla vākšana, dzijas krāsošana ar sēnēm un ķērpjiem, koka šķiedru beicēšana ar sēņu pigmentu un praktiska nokrāsotā materiāla izmantošana - aušana šatiera tradīcijā, kas vēsturiski izmantota Vidzemes segās, adīšana un koka rotu izgatavošana.
Mērķi
Projekta īstenošana paredz teorētiskas un praktiskas nodarbības par krāsošanu ar dabas materiāliem - sēnēm un ķērpjiem. Projekta mēŗki:1. Iepazīt krāsošanai derīgas vietējās sēnes un ķērpjus; 2. Izpētīt pieejamos vēsturiskos avotus par krāsošanu ar sēnēm un ķērpjiem - Latvijas Folkloras krātuvē, Latvijas Nacionālajā Vēstures muzejā, publikācijās. 2. Apgūt dzijas krāsošanu, kodināšanu un koka beicēšanu; 3.Izmantot nokrāsoto materiālu praktiskos izstrādājumos - audumos, adījumos, koka rotās; 4. Iepazīt krāsu mācību; 5. Apgūt šatiera veidošanas principus Vidzemes segās.
Projekta gaitā tiks iepazītas vietējās sēnes, vēsturiskie materiāli par krāsošanu ar dabas materiāliem /Latviešu Folkloras krātuve, Latvijas Nacionālais Vēstures muzejs, zinātniskās publikācijas/, kā arī iespējas lietderīgi pielietot nokrāsoto materiālu
Uzdevumi
Uzdevumi: 1.Vēsturisko materiālu izpēte par dažādu materiālu krāsošanu ar sēnēm un ķērpjiem; 2. Sarīkot teorētiskas un praktiskas nodarbības: 1. "Krāsu mācība teorijā un praksē". 2. "Kā krāsot ar sēnēm un ķērpjiem". 3. Šatiera segu tradīcija Vidzemē. /šatieris - vienas krāsas toņu pakāpeniska pāreja, parasti - no gaišāk uz tumšāku/ 4. Praktiskas nodarbības - materiālu vākšana dabā, krāsošana un beicēšana, nokrāsoto materiālu praktiska pielietošana - aušana, koka rotas, adīšana.
Ieguvēji un mērķauditorija
Cēsu novada TLMS dalībnieki, Amatu mājas pulciņu dalībnieki, citi interesenti, kas apmeklēs teorētiskās un praktiskās nodarbības.
Informācija tiks publicēta TKIC KasTe" mājas lapā, sociālajos tīklos, Cēsu novada vēstīs, Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā, Latvijas Mikologu mājas lapā.
Paredzamie projekta rezultāti
Tiks apgūta dažādu materiālu krāsošana ar sēnēm un ķērpjiem, krāsu mācība, šatiera veidošanas principi un segas aušana, dažādu koka šķiedru beicēšana ar sēņu pigmentiem.
Apgūtās zināšanas tiks pielietotas praksē, turpinot pilnveidot prasmes darbā ar sēņu pigmentiem. Amatu mājas meistari un projekta dalībnieki ar meistarklasēm un demonstrējumiem piedalīsies starptautiskā Sēņu simpozijā, kas Latvijā tiks rīkots 2027.gadā.
Pielikumā - simpozija apraksts un nodomu protokols ar Latvijas Mikologu biedrību.