Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Cēsu novada pašvaldība, Cēsu pilsētas Mākslas skola
Projekta kopējās izmaksas:
5250.00 EUR
Finansējums no VKKF:
3750.00 EUR
Līdzfinansējums:
1500.00 EUR

Kopsavilkums

Pirmajā projektā "Akvarelis 2.0 Tradīcija un inovācija" uzmanība tika vērsta uz akvareļglezniecības senajām tradīcijām Cēsīs un to turpināšanu caur jaunu prizmu - digitālās planšetes piedāvātajiem risinājumiem. 

Saņemot ieteikumus no dalībniekiem un sabiedrības, 2025. gadā nolemts šo projektu aktualizēt atkal un veidot šo kā jaunu tradīciju Cēsu un Vidzemes kultūrtelpā, šogad dodot projektam nosaukumu "Akvarelis 2.0. Izglītība + radošums."

Ņemot vērā, ka šāda plenēra sniegtā emocionālā labbūtība, radošums un zināšanas īpaši nepieciešami mākslas pedagogiem, kuru pienākums ir nodrošināt jauniešiem radošu atmosfēru un sniegt jaunas zināšanas, šogad plānots koncentrēties uz mākslas pedagogiem kā galveno šī projekta mērķauditoriju. Pie tam šajā gadā plānots šo programmu izveidot par akreditētu mācību programmu, lai pedagogi pēc šī plenēra tēmu apgūšanas varētu to pielietot tālāk savā profesionālajā darbībā.

Mērķi

Turpinot projektā aizsākto tēmu par klasiskās akvareļglezniecības plenēru un tā savienošanu ar mūsdienu risinājumiem - digitālo planšeti, šajā gadā par galveno uzdevumu izvirzīts šo zināšanu piedāvājums Vidzemes novada mākslas pedagogiem. Šo pedagogu ikdiena saistīta ar dažādu mākslas virzienu pielietošanu izglītībā, tāpēc projekta iesniedzēji uzskata, ka šādas, projektā gūtās zināšanas būtu ļoti noderīgas ikdienas darba dažādošanai.

Projekta tapšanā izvirzīti divi galvenie mērķi - skolotāju labbūtība un zināšanu pārnese.

Pirmais mērķis, kas skar skolotāju labbūtību, sevī ietver problēmu, ka skolotāji ikdienā bieži ir izdeguši vai uz šādas izdegšanas robežas. Visu pedagogu labbūtība, protams, ir svarīga, taču mākslas pedagogiem, kas paši ir radošas personības, ir ārkārtīgi svarīgi pašiem radoši izpausties, lai saglabātu sevī vēlmi dot zināšanas un jaunus skatu punktus jauniešiem. Būt šādā plenērā, kas ir relatīvi tuvu pedagogu dzīvesvietai, jo Cēsis atrodas Vidzemes ģeogrāfiskajā centrā, spēt izpaust savu radošo potenciālu un apgūt jaunas prasmes, būs nozīmīga iespēja pedagogiem izrauties no ikdienas un sevi radoši bagātināt.

Otrais mērķis - zināšanu pārnese, sevī ietver ne tikai vēsturisko Cēsu akvareļglezniecības plenēru tradīcijas saglabāšanu, bet arī šo akvareļa tehniku nodošanu caur pedagogiem. Tāpat grafiskās planšetes prasmju un sniegto iespēju apgūšana mākslas pedagogiem noderēs gan ikdienas darbā, gan lai paplašinātu pašu pedagogu prasmes, gan lai gūtu prasmes, kas būtu uzrunājošas šo pedagogu audzēkņiem. Īpaši svarīgs ir šajā projektā no iepriekšējā plenēra aizgūtais tradīcijas un inovācijas savienojums, kas noteikti būs uzrunājošs elements gan pedagogiem, gan vēlāk viegli un aizraujoši nododams mācību iestādēs. 

Kopumā projekta uzmanība tiks vērsta pirmkārt uz akvareļglezniecību kā labbūtības formu, jo viena no akvareļglezniecības pamatu pasniedzējām, Signe Vanadziņa, ir ne tikai māksliniece, bet arī mākslas terapijas pasniedzēja. Plenērā tāpat tiks apgūta klasiskā akvareļglezniecība pie akvarelistes Kristīnes Rozenbergas un projektā strādājošā grafiskā dizainere Auce Turkova palīdzēs pedagogiem apgūt grafiskās planšetes pamatus. Otrkārt pedagogiem tiks palīdzēts saprast, kā šīs zināšanas nodot tālāk un izmantot tās savā darbībā.

Uzdevumi

Projekta izvirzīto mērķu sasniegšanai tiks nosprausti un izildīti šādi uzdevumi:

1. Izstrādāt un akreditēt mācību programmu, kas piemērota četru dienu plenēram Cēsīs un Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolā.

2. Apzināt Vidzemes novada mākslas pedagogus un savākt aptuveni 15 pedagogu lielu grupu. Šāds skaitlis tika izvēlēts balstoties uz skolas telpu specifiku un iepriekšējā gada pieredzi. 

3. Vadīt plenēru ar klasiskās akvareļglezniecības un grafiskās planšetes pamatu nodarbībām. Pēc projekta pedagogi saņem arī profesionālās pilnveides apliecību.

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Projekta galvenie ieguvēji būs aptuveni 15 Vidzemes novada mākslas pedagogi, kam būs iespēja piedalīties kvalitatīvā mākslas un izglītības pasākumā. Pēc projekta šie pedagogi nodos zināšanas saviem skolēniem, tātad par pastarpinātiem ieguvējiem var pieskaitīt arī šos jauniešus.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta rezultātā 15 Vidzemes novada mākslas pedagogi būs raoši bagātinājušies, izglītojušies un nodibinājuši savstarpējus sakarus, kas palīdz celt mākslas izglītības līmeni Vidzemes novadā. Tāpat šie pedagogi būs ieguvuši zināšanas no kvalitatīvas un akreditētas mācību programmas, lai varētu šo zināšanu kopumu nodot tālāk saviem skolniekiem. Rezultātā arī skolnieki iegūs iespēju uzzināt jaunas zināšanas, kas radoši bagātinās arī viņus.