Īstenošanas vieta:
Dārziņi 1, Indrānu pagasts, Lubānas novads, LV 4830
Iesniedzējs:
Nodibinājums "Broņislavas Martuževas fonds Rakstītāja"
Projekta izmaksas:
2100.00 EUR
Projekta statuss:
Projekts apstiprināts /piešķirts finansējums - 1500,00 EUR
Atcerieties, Jūs varat nobalsot par 3 projektiem!

B. Martuževas mājvietā Lubānas novada Dārziņos ir rekonstruēta klēts, kurā iekārtota piemiņas vieta BROŅISLAVAS MARTUŽEVAS DZEJAS KLĒTS. Klētij piebūvētā terase dod iespēju pasākumus organizēt dārzā, tā vide ir ierakstīta arī dzejā. 2020. gadā LEADER programmā atbalstīts un tiek īstenots projekts "Broņislavas Martuževas dzejas klēts teritorijas sakārtošana un pakalpojumu uzlabošana", - tiks izveidota SPOGUĻVIRSMAS SLĒPTUVE, simbolizējot situāciju, kad dzejniece 5 gadus slēpās savās Lazdiņu mājās brāļa ierīkotā bunkurā zem grīdas, pēc tam 5 gadus pavadīja Sibīrijā; dārzā tiks novietoti 2 DZEJAS STROPI. Pēdējo gadu dzejolī viņa raksta: "Neapšaubīsim neko! Bišu valstība ir plaša. Medus ezers izgaro, Mūžam paliek medus dvaša." Ārēji - parasti stropi, bet kārēs digitālā drukā uz līmplēves: dzeja, fotogrāfijas, citāti... Atveru stropu - iekšā dzeja! Tas ir aizsākums Martuževas Dzejas dārza veidošanā. 

Katru gadu augustā, Broņislavu vārda dienai par godu, tiek rīkota novada Dzejas diena, gatavota jauna programma, iesaistīti jauni dalībnieki. Šogad saturiskais akcents tiek saskaņots ar DZEJAS STROPU un SLĒPTUVES iesvētībām, par pamatu izmantojot B.Martuževas radošo mantojumu. Programmu veido Latvijas Nacionālā teātra mūzikas daļas vadītājs Valdis Zilveris, piedalās dziedātāja Ieva Parša, aktieris Raimonds Celms, klavieru trio (čells, vijole, klavieres).

22.augustā Lubānas novadā notiks Latvijas Ordeņu brālības 22.salidojums, un tā dalībnieki piedalīsies arī šajā pasākumā.

Projekta atbilstība Vidzemes kultūras programmas 2020 prioritātēm

Broņislavas Martuževas fonda organizētais projekts “Medus ezers izgaro, / Mūžam paliek medus dvaša” pilnībā atbilst VKP 2020 prioritātēm, jo ir orientēts uz nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, kā arī, uzturot un kopjot novada dzejas dienas tradīciju vietējā kopienā, iesaistīt gan novada, gan citu novadu ļaudis. Katru gadu piesaistot citus profesionālos māksliniekus, tiek veicināta mākslinieciski kvalitatīva Broņislavas Martuževas mantojuma popularizēšana, sadarbība ar citām nevalstiskām organizācijām, t.sk. Latvijas Ordeņu brālību, attīstīta plašākas sabiedrības iesaiste kultūrvēsturiskā mantojuma izpratnes veidošanā. Spoguļvirsmas slēptuves un Dzejas stropu iedzīvināšana “Dārziņu” vidē veidos un popularizēs kultūrainavas veidošanas nozīmi ikvienā vietā, tēvzemes mācības stiprināšanu katrā no mums. 

Dzejniece Broņislava Martuževa ir novada un visas Latvijas nacionālais tīrradnis, un šis projekts nodrošina plašāku pieejamību un iespēju radoši iedvesmoties, smeļoties no dzejnieces Broņislavas Martuževas atstātā kultūras mantojuma. Medus dvaša - neuzvarētais, brīvais gars katrā no mums. 

Foto: muzikālā apvienība "Baltie lāči"
Foto autors: Aleksandrs Lebeds