Ik gadu etnofestivāls “Sviests” Valmiermuižas parkā piedāvā plašu kultūras programmu, taču vienmēr meklējot jaunus izpausmes un jaunrades veidus, ko izzināt apmeklētājiem. Lai Vidzemes reģiona iedzīvotājiem un viesiem piedāvātu unikālu pieredzi pasākumā, veidosim lielformāta vides objektu – skaņu un uguns skulptūru „(Pa)saules koks”, kas atainos, kā dažādu nozaru mākslinieku sadarbībā un mijiedarbībā rodas jaunas kultūras vērtības.
2020. gada maijā/jūnijā starpdisciplinārais mākslinieks Jordi NN no Spānijas un multiinstrumentālists Silver Sepp no Igaunijas plāno sadarboties Latvijā un veidot skanīgu vides objektu „(Pa)saules koks”, kura galvenā iedvesma balstās latviešu tautasdziesmā. Saule meta zelta zirni Sidrabiņa ozolā, Tas nokrita skanēdams, Pa ozola lapiņām.
Mēnesi garā rezidencē Valmiermuižā Jordi NN izgatavos koka skulptūru ar metāla elementiem, kuru ar dažādiem īpašiem līdzekļiem apskaņos skaņu mākslinieks Silver Sepp. Projekta rezultātā radusies skanošā uguns skulptūra tiks nodedzināta etnofestivāla SVIESTS ietvaros, kur to noskatīsies ap 3000 apmeklētāju. Šis darbs ir uzskatāms par starptautisku mākslas darbu, kurā savijas vides, mūsdienu skaņu un performanču māksla, kā arī uguns skulptūras dedzināšanas māksla, kura īpaši izkopta ir Jordi NN dzimtenē – Valensijā, Spānijā. Projekta ietvaros tiks izmantoti tradicionāli un mūsdienu materiāli – gan koks un metāls, gan elektronika skaņu apstrādei un atskaņošanai.
Skulptūra paredzēta lielformāta, aptuveni 4 m augsta.
Projekta atbilstība Vidzemes kultūras programmas 2020 prioritātēm
Vidzemes amatniekiem, sadarbojoties ar starptautisku mākslinieku/dizaineru, tiks dots impulss vietējai radošo industriju attīstībai. Viena mēneša laikā ārzemju viesmāksliniekam būs iespēja pastiprināt saites ar vietējām amatniecības tradīcijām un sadarboties ar amatniekiem, kopīgā praktiskā darbā veidojot mākslas objektu. Uguns skulptūras būvniecības process būs lieliska iespēja vietējiem amatniekiem iepazīties ar šīs radošās industrijas niansēm un specifiku. Šī ir lieliska starptautiska pieredze, kura var pavērt jaunas idejas un sadarbības iespējas dažādās jomās. Projekta rezultātā radītais skanošais vides objekts tiks nodedzināts etnofestivāla “Sviests” ietvaros, kur to noskatīsies ap 3000 apmeklētāju, tādējādi gūstot ļoti plašu rezonansi. Visa šī pasākuma viens no galvenajiem mērķiem ir stiprināt vidzemnieku lokālo identitāti un veicināt sabiedrības interesi par savu kultūras mantojumu, tā saglabāšanu un attīstīšanu.
Foto: Valmiermuižas kultūras biedrība
Foto autors: Roberts Āboltiņš