Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Gulbenes novada pašvaldības aģentūras "Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs" struktūrvienība STĀMERIENAS PILS
Projekta kopējās izmaksas:
6841.00 EUR
Finansējums no VKKF:
2851.00 EUR
Līdzfinansējums:
3990.00 EUR

Kopsavilkums

Stāmerienas pils vēlas veidot "vietu" kopienas pagātnes un tagadnes apzināšanai, stiprinot "mēs" konceptu, akcentējot ik katra spēju būt daļai kopīgas kultūras un sociālās telpas veidošanā. Stāmerienas pils veidojoties kā atjaunotai kultūras un vietējās kopienas satikšanās vietai, saskaras ar sekojošu problēmu. Visos laikos Stāmerienas pils ir bijusi pagasta un blakus ciemu centrālā ass, kas apvienoja un vēl jo projām apvieno sevī vēsturiskos, ekonomiskos, politiskos, amatniecības un kultūras attīstības procesus. Tomēr paradoksāli kā laika grieži ir aiznesuši dokumentālos un atmiņu stāstus nebūtībā. 2016.gadā, pārņemot Gulbenes novada pašvaldībai Stāmerienas pili, no jauna ir jāsāk vākt vietas vēsturiskie un cilvēku stāsti. Jau iepriekšējos divus gadus esam vākuši stāstus no vietējiem iedzīvotājiem gan par pils vēsturi, gan intervējot iedzīvotājus par dzīvi un lietām šeit un tagad. Šogad un šajā projektā īpaši vēlamies pievērst uzmanību Stāmerienas pils stāstiem, kad Stāmerienas pils bija tehnikums - klātienes, neklātienes, lauksaimniecības, agronomijas un dārzkopības, pastāvīga vienība un filiāles - kas apvieno laiku no 1945. gada līdz 1989.gadiem. Vēlamies uzklausīt un stāstīt pagātnes un dzīvos stāstus iedzīvotāju pašapziņas un pašvērtības stiprināšanai. Tāpat mums svarīga ir kopienas līdzdalība vietas apzināšanā un atmiņu stāstu apkopošanā, uzsverot katra indivīda vietu un lomu vietas identitātes veidošanā.

Projekts apvieno sevī divus galvenos mērķus:

1. Radīt iespēju satikties cilvēkiem un stāstīt savus stāstus, tos uzklausīt un dokumentēt. Vismaz 10 stāsti un 10 atmiņu kartes.

2. Veidot kultūras - atmiņu pasākumu, nodrošinot kvalitatīvu, profesionālu kultūras programmu izstādi.

Mērķi

Stāmerienas pils (Gulbenes novads) kopš 2019.gada nogales sāk veidoties kā kultūrtelpa, kas dod iespēju satikties māksliniekiem, pētniekiem, literātiem, mūziķiem. Gulbenes novada pašvaldība ir apstiprinājusi Stāmerienas pils darbības stratēģiju 2016. – 2030.gadam, kurā viens no prioritārajiem uzdevumiem norādīts kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un pieejamība, kā arī pils vēsturei, arhitektūrai un misijai atbilstošu pakalpojumu sniegšana, kultūras pasākumu veidošana. https://www.stamerienaspils.eu/lv/pils/darbibasstrategija

Stāmerienas pils tiek veidota ne tikai kā tūrisma vieta, bet lielākā vēlme ir to attīstīt kā kvalitatīvu, profesionālu un daudzveidīgu kultūras telpu lauku teritorijā, dodot iespēju gan vietējiem iedzīvotājiem un pils apmeklētājiem līdzdarboties un piedzīvot, gan profesionāliem māksliniekiem  nacionālā un starptautiskā  vidē, iedvesmojoties no Stāmerienas pils stāstiem, radīt augstvērtīgu un kvalitatīvu mākslas un kultūras telpu.

Vēlamies satikties ar nesatiktajiem un uzklausīt viņu stāstus. Vēlamies paskatīties atmiņu un pagātnes stāstos, tos uzklausot un dokumentējot, tā stiprinot vietas identitāti un unikalitāti, aptverot vairākus laika periodus, kas saistās ar pagasta "sirdi" - Stāmerienas pili.

Projekta mērķi:

1. Radīt iespēju satikties cilvēkiem un stāstīt savus stāstus, tos uzklausīt un dokumentēt. Vismaz 20 ( 10 intervijas, 10 atmiņu kartes) stāsti.

2. Veidot kultūras - atmiņu pasākumu, nodrošinot kvalitatīvu, profesionālu kultūras programmu (koncertu un izstādi).

Projektā vēlamies akcentēt sekojošus aspektus:

1. Kopienas iesaiste vietas atmiņu veidošanā un dokumentēšanā.

2. Uzklausīt katru, kas vēlas stāstīt savu atmiņu stāstu par piedzīvoto Stāmerienas pilī.

3. Kopienas līdzdalība radošās un kultūrvides veidošanā.

4. Kopienas satikšanās un iesaiste kopīgā kultūras un atmiņu pasākumā.

5. Jaunās paaudzes (profesionālu sociologu) iesaistīšana pētniecībā - atmiņu stāstu vākšanā un apstrādē.

6. Kopīga laika pavadīšana un profesionālās mākslas piedzīvošana. Kopīga atmiņu svētku svinēšana.

Uzdevumi

Lai sasniegtu projekta mērķus, tiks veiktas sekojošas aktivitātes:

1. Projekta administrēšana, komandas veidošana, dokumentācijas gatavošana, publicitātes nodrošināšana (viss projekta periods).

2. Sociologu piesaiste (Ances Kristālas un Katrīnas Lotes Cērpas) sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslas institūtu, interviju metodoloģijas izstrāde. Maijs, jūnijs.

3. Kultūras - atmiņu pasākuma organizēšana. Afišu izstrāde, publicitātes pasākumi, sabiedrības informēšana, uzrunāšana, aicināšana, koncerta programmas izstrāde, vietējās pagasta iedzīvotājas Aivas Rēderes fotogrāfiju atlase un drukāšana, izstādes iekārtošana pils klētī, materiālu vākšana, digitalizēšana, prezentāciju gatavošana. Maijs, jūnijs.

4. Koncerta daļas - zaļumballes organizēšana. Operdziedātāja Naura Indzera piesaistīšana, muzikālās programmas izstrāde, aranžiju Gulbenes novada kultūras centra pūtēju orķestrim gatavošana. Maijs, jūnijs.

5. Kultūras - atmiņu pasākums "Stāmerienas tehnikumu salidojums", 2025. gada 28.jūnijā. Provizoriskā programma: 13.00 Satikšanās, 14.00 - 17.00 - stāstu stāstīšana sociologiem (dažādas metodoloģijas), 14.30 - fotogrāfiju izstādes "Zeme. Turpinājums" atklāšana. 15.00 Koncerts - zaļumballe ar Nauri Indzeri un Gulbenes novada kultūras centra pūtēju orķestri.

6. Interviju/sarunu apstrāde un digitalizēšana. Jūlijs, augusts.

7. Apkopoto un digitalizēto materiālu maketēšana uz 5 lielizmēra planšetēm, drukāšana. Vizuālo planšetu izlikšana Stāmerienas pilī Leģendu nakts laikā. Septembris, oktobris.

8. Projekta noslēguma publicitātes pils mājas lapā, atskaites. Oktobris.

Projekta ilgtspēja:

1. Kultūras - atmiņu pasākuma laikā iegūtā informācija (sociologu iegūtā informācija) tiks apkopota, digitalizēta un iesniegta Stāmerienas pils kolektīvam.

2. Atnesto materiālu un fotogrāfiju digitalizēšana, sadarbībā ar Gulbenes novada bibliotēku.

3. Vietējās iedzīvotājās Aivas Rēderes fotogrāfiju izstādes "Zeme. Turpinājums" izrādīšana ilgākā laika periodā. No sākuma pils klētī, rudens un ziemas periodā - pils mansardā.

4. Piecu lielformāta planšetu maketēšana un drukāšana, izlikšanai pilī. "Pirmizrāde" plānota Leģendu naktī 25.oktobrī, kur informācija par šo pils vēsturisko laiku būs pieejama pils apmeklētājiem ilgākā laika periodā. 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Primārā mērķgrupa:
10 intervējamie;10 atmiņu kartes veidotāji; 5 pagasta aktīvisti, kas palīdzēs Stāmerienas pils kolektīvam aicināt cilvēkus iesaistīties.
Kultūras - atmiņu pasākuma dalībnieki 28.jūnijā. Prognozējamais skaits -līdz 120 cilvēki.
Sekundārā mērķgrupa:
Pagasta un novada iedzīvotāji, kas dzirdēs un lasīs par projekta aktivitātēm.
Pils apmeklētāji, kas redzēs fotogrāfiju izstādi 'Zeme. Turpinājums" un lielformāta planšetes ar informāciju par Stāmerienas pili tehnikumu laikā.

Paredzamie projekta rezultāti

Kvantitatīvie rādītāji:

1. piesaistīti 2 jaunie sociologi;

2. Nointervēti 10 pasākuma apmeklētāji;

3. Izveidotas 10 atmiņu kartes;

4. Iesaistīti 5 pagasta aktīvisti;

5. Izveidota vietējās pagasta iedzīvotājas fotogrāfiju izstāde "Zeme. Turpinājums".

6. Izveidotas vismaz 5 dziesmu aranžijas pūtēju orķestrim.

7. Kultūras - atmiņu pasākumā piedalījušies vismaz 120 dalībnieki.

8. Izveidoti 10 interviju apraksti un nodoti Stāmerienas pilij.

9. Sagatavota informācija un vizualizācijas, samaketētas un nodrukātas 5 lielformāta planšetes.

10. Digitalizēta pasākuma laikā iegūtā informācija - materiāli un fotogrāfijas.

11. Nodrošinātas vismaz 5 publicitātes par projektu, pasākumu.

Kvalitatīvie rādītāji:

1. Piesaistīta jaunā paaudze atmiņu stāstu vākšanā;

2. Iesaistīta vietējā kopiena dzīvo stāstu/atmiņu nodošanā un kultūrtelpas veidošanā.

3. Stiprināta un popularizēta vietējās kopienas (sabiedrības) nozīme un ietekme kultūrtelpas veidošanā un atmiņu saglabāšanā vietas savdabības, identitātes un unikalitātes stiprināšanai.

4. Stiprināta projekta dalībnieku pašapziņa kā katra indivīda vērtība kopienas un kultūras dzīves veidošanā, atmiņu saglabāšanā.

5. Nodrošināta kvalitatīva pētniecība.

6. Nodrošināts kvalitatīvs kultūras un mākslas piedāvājums pasākuma laikā.