Īstenošanas vieta:
Iesniedzējs:
Dižupe DK
Projekta kopējās izmaksas:
4557.00 EUR
Finansējums no VKKF:
4200.00 EUR
Līdzfinansējums:
357.00 EUR

Kopsavilkums

Lai arī Tīnūži neatrodas tiešā Vidzemes lībiskās kultūrtelpas ģeogrāfiskā areālā, tā kā vieta ir cieši saistīta ar Vidzemes lībiešu vēsturi un tradīcijām.

Tieši tāpēc gribam veidot divu notikumu koncertu, kas godinātu gan Latvijas nodibināšanu, gan lībiešu karoga dienu, kuras abas ir vienā dienā un nekad nav tā īsti notikušas Vidzemes lībiešu teritorijā.

Šis nav pirmais pasākums Tīnūžos ar lībisko akcentu. Pateicoties Salaspils kora „Lōja” un diriģenta Ģ.Gailīša aktivitātei 2012.g. 21.jūlijā Tīnūžu muižā norisinājās atjaunotās Latvijas vēsturē pirmie, bet hronoloģiski otrie kopdziedāšanas svētki „Uŗū, uŗū 2012” (otrie lībiešu dziesmu svētki vēsturē). Piedalījās koris „Lōja”, lībiešu ansambļu „Līvlist”, „Rāndalist”, „Kāndla” dziedātāji, „Nurmorkestõr”, arī individuāli dalībnieki kopskaitā ap 70. Speciāli šiem svētkiem biedrība „Koris Lōja” izdeva dziesmu krājumu „Uŗū, uŗū 2012. Loulkub”, tajā tika iekļautas visas šajos svētkos dziedātās dziesmas.

https://youtu.be/ET0OPnA3Ni0?si=FQghf1lL21KjKRmW

Šoreiz – pēc 13 gadu pauzes, lībiešu kopiena kopā ar Tīnūžu novadniekiem vēlas no jauna stiprināt šīs senās līvu vietas piederības sajūtu. Tīnūžu TN SDK "Dižupe" kopā ar mūzikas autoru D.Staltu un grupu “EjuEju” gatavo svētku koncertprogrammu, kura notiktu divās – latviešu un Salacas līvu valodās. Projekta mērķis ir iekļauties Vidzemes lībiskā kultūrtelpā ar unikālu un citādu pienesumu, kuru vēlāk varētu demonstrēt visdažādākajos publiskajos formātos. Koncertā papildus dejām “Dižupes” izpildījumā paredzēti viesi no TDA "Dancis" horeogrāfa Krišjāņa Šimja vadībā. Speciāli par Tīnūžiem šiem svētkiem stāstījumu sagatavos arheologs G.Zemītis. Pasākumu ar savu dalību paspilgtinās lībiešu dejas grupa "Lauga".

Mērķi

Projekta “Valsts svētku un lībiešu karoga dienas koncerts Tīnūžos” mērķis ir apzināt, izcelt, stiprināt un popularizēt lībiešu kultūras mantojumu Tīnūžos un Vidzemē, tādējādi uzsverot Vidzemes un visas Latvijas kultūras daudzveidību un stiprinot Vidzemes lībisko kultūrtelpu. Projekta ietvaros tiks atskaņota jaunas, lībiešu oriģinālmūzikā un latviešu tautas deju soļos balstītas oriģināldejas, ar kura palīdzību vienkopus tiktu attīstīta, kopta un popularizēta Vidzemes lībiskā identitāte tās vēsturiskajā un mūsdienu formās. Dziesmu teksti gan latviešu, gan Salacas lībiešu valodās. Daugavas lībiešu saknes sniedzas tālākā senatnē, nekā Metsepoles (Salacas), kur vēl restaurēta Salacas lībiešu bāze, taču Tīnūži jau vēsturiski demonstrējuši savu interesi par piederību lībiskai kultūrtelpai. Nu tā interese būtu jāsāk piepildīt ar saturu. Šī būs pirmā reize, kad Vidzemē tiks svinēta lībiešu karoga diena. Diena, kad 1923.gada 18.novembrī tika atklāts un iesvētīts lībiešu zaļi balti zilais karogs.

Uzdevumi

Lai sasniegtu projekta galvenos uzdevumus – apzināt, izcelt, stiprināt un popularizēt lībiešu kultūras mantojumu Tīnūžos un Vidzemē, tādejādi uzsverot Vidzemes un visas Latvijas kultūras daudzveidību, stiprinot Vidzemes lībisko kultūrtelpu – būtu veicami sekojoši darbi.

Jāizveido svētku režija un tā jāpopularizē visā lībiešu un lībiešu draugu kopienā, uzsverot šo pasākumu kā galveno lībiešu satikšanās vietu Vidzemē, svinot savas valsts svētkus un karoga dienu.

Projekta ietvaros jāatskaņo jauns oriģināldeju cikls, kas būtu balstīts uz lībiešu oriģinālmūziku un latviešu tautas deju izveidi. Dziesmu teksti tiks radīti gan latviešu, gan Salacas lībiešu valodās. Konkrētais cikls būtu realizēts uz minēto koncertu, ja gūs KKF konkursa atbalstu. Šobrīd šajā ciklā ir izveidota 6min gara dziesma un tās dejas horeogrāfija “Es izgāju garu ceļu”.

Mūzikas autora Dāvja Stalta iecere radīt kompozīcijas, izmantojot tautas instrumentu un elektronikas sintēzi, tādējādi veicinot gan tautas mākslas ilgtspējas nodrošināšanu, gan mūsdienu skaņas klātbūtni jaunradē. Deju horeogrāfijas veidotājiem jāsadarbojas ar kolektīviem, lai radītu jaunas deju horeogrāfijas.

Ilgtermiņa mērķis ir popularizēt Vidzemes lībisko kultūrtelpu tās dažādībā, kā arī stimulēt lībisko jaunradi, gan tās laikmetīgās, gan tradicionālās formās.

Aptuvenā koncerta programma (iespējamas nelielas korekcijas laikā un saturā):

17:00 Tīnūžu TN laukumā sāk darboties svētku āra kafejnīca un arī iedegti TN sarīkotie dekoratīvie ugunskuri. Cilvēki, sildoties pie ugunskuriem, klausās patriotiskas dziesmas latviešu un līvu valodās.

17:30 Sanākušos svētku viesus āra laukumā priecē dzīvais saksofona izpildījums, ļaudis tiek aicināti iekšā.

18:00 Svētkus piesaka svētku vadītāja, aicinot arheologu un profesoru Gunti Zemīti sniegt šim pasākumam speciāli sagatavotu interaktīvu lekciju par Daugavas līviem, Tīnūžu pagastu kā vēsturisku Daugavas līvu teritoriju

18:50 - 19:00 - muzikāli pavadīta pauze

19.00 – Svinīgā svētku koncerta atklāšana. Latvijas un lībiešu himnas

19:10 - 19:20 Videoprojekcija par ši koncerta misiju

19:20 - ~ 21:00 Svētku koncerts ar Dāvja Stalta vadītās mūzikas grupas "Ejueju", SDK "Dižupe", TDA "Dancis" dejotājiem, lībiešu deju grupas "Lauga" dalību un priekšnesumiem

 

. Prioritāte

Ieguvēji un mērķauditorija

Tīnūžu pagasta, Ogres nov. iedzīvotāji un Vidzemes lībiskās kultūrtelpas kopiena. Novadā notiekošie pasākumi ir labi apmeklēti.
Gados jauni cilvēki var tikt iedvesmoti no elektroniskās un tautas mūzikas sintēzes kuras pavadībā vairāku paaudžu dejotāji piedalīsies izglītojošā un aizraujošā koncerta ceļojumā, iepazīstot latviešu un līvu dejas soļus un mūziku, un seniori var atrast dzīves ziņu, ko gadiem ilgi kopuši un nodevuši mantojumā.

Paredzamie projekta rezultāti

Projekta skaitliskie rezultāti: 1 koncerts - projekta noslēguma pasākums 1 koncerta un pasākuma videoieraksts, fotomateriāli. 1 izglītojoša lekcija par Tīnūžu pagastu kā vēsturisku Daugavas līvu teritoriju.

Projekta kvalitatīvie rezultāti un ilgtspēja: Šī projekta rezultāts ir ilgtspējīgs pienesums Latvijas tautas mūzikas žanra dažādībā un Vidzemes lībiešu kultūrtelpas kopšanā Vidzemē. Ļoti būtiski ir apzināties, ka Vidzemes lībiešu kultūras atjaunotne sākas šajos gados un ir praktiski jāceļ no nulles, tāpēc viss, kas tiks radīts tās stiprināšanai, būs izšķirošs nākotnes Vidzemes kultūrvēsturiskās identitātes apziņas veidošanā un lībiskās kultūrtelpas paralēlā nostiprināšanā Vidzemē. Tautas tradīcijās augušā mūziķa Dāvja Stalta lībiskās saknes, kurās savijas gan Vidzemes līvu, gan Ziemeļkurzemes līvu identitātes, kā arī unikālais tautas mūzikas un elektroniskās mūzikas aranžijas un kompozīcijas rokraksts (Vilkači, DER, NeiUm) pievienos šī projekta rezultātam kvalitatīvu citādību, kas mūsdienu skaņu un notikumu pārpludinātajā kultūrražošanas procesā varētu likt apstāties, ieklausīties un sajust lībiskās identitātes dziļāko slāni.

Pasākums / koncerts būs pieejams ne tikai Vidzemes lībiešu kultūrtelpas kopienai, bet arī Tīnūžu pagasta, Ogres novada ļaudīm, kas būs ieinteresēti šajā pasākumā un kopumā kultūrtelpas kopšanā Vidzemē.